PolskaKsiążę Karol spotkał się z prezydentem i premierem

Książę Karol spotkał się z prezydentem i premierem

Książę Karol i księżna Kornwalii Camilla Parker Bowles spotkali się w pałacu prezydenckim z Lechem Kaczyńskim i jego żoną Marią. - Rozmowa przebiegała w przyjacielskiej atmosferze - relacjonował prezydencki minister Mariusz Handzlik.

Książę Karol spotkał się z prezydentem i premierem
Źródło zdjęć: © PAP

15.03.2010 | aktual.: 15.03.2010 18:31

Książęca para przybyła do pałacu prezydenckiego o godzinie 15.30; po krótkim powitaniu przez parę prezydencką i chwili dla licznie zgromadzonych fotoreporterów rozpoczęło się trwające około pół godziny spotkanie.

- Rozmowa przebiegała w otwartej, przyjacielskiej atmosferze, prezydent podkreślił znaczenie relacji polsko-brytyjskich w wymiarze zarówno europejskim, jak i euroatlantyckim - powiedział Handzlik po spotkaniu. Jak relacjonował, mówiono m.in. o programach, które leżą w zainteresowaniu księcia Karola, w tym m.in. o programach związanych z ochroną środowiska i ekologią. Tematem spotkania - dodał Handzlik - była także polska emigracja - wojenna i obecna - w Wielkiej Brytanii.

Według ministra, Książę Karol mówił o tym, że polscy emigranci "wpisują się w życie Londynu"; mówił też o ich wkładzie w gospodarkę, w życie kulturalne i społeczne. - Książę Karol podzielił się wrażeniami z wizyty w polskim ośrodku społeczno-kulturalnym w Londynie, który odwiedził dwa tygodnie temu - powiedział Handzlik.

Po spotkaniu u prezydenta książęca para złożyła wieniec na grobie ks. Jerzego Popiełuszki przy kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu oraz zwiedziła muzeum imienia ks. Popiełuszki.

Następnie książę Karol wraz z małżonką udali się do kancelarii premiera na spotkanie z Donaldem Tuskiem i jego żoną Małgorzatą. Premier wraz z żoną Małgorzatą powitali parę książęcą przy wejściu głównym Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Następnie odbyła się ponad półgodzinna rozmowa w Sali Zegarowej. Para książęca wpisała się też do księgi pamiątkowej.

Rzecznik rządu Paweł Graś powiedział po spotkaniu, że była to dobra rozmowa, podczas której książę Karol mówił o swojej wielkiej przyjaźni dla Polski, o wielkim podziwie dla naszego kraju, o wysiłku, jaki naród polski wykonał przez wiele lat dla obalenia komunizmu. Według Grasia, książę Karol mówił też o wkładzie Polski w historię, wspominał bitwę o Anglię i udział w niej polskich żołnierzy. - Ciepło i emocjonalnie książę Karol mówił też o obecnej współpracy między Polską a Wielką Brytanią - relacjonował rzecznik rządu. Graś opowiadał, że brytyjski gość dziękował za zaangażowanie i dobrą współpracę polskich żołnierzy w Afganistanie i za obecność wielu polskich pracowników na brytyjskim rynku pracy.

Jak mówił rzecznik rządu, rozmowa z księciem Karolem była poświęcona też promocji czystej energii i promocji ochrony środowiska. Według Grasia, książę Karol cieszył się na myśl o kolejnej wizycie w Polsce, bo - jak mówił - Polska jest tak pięknym krajem i tak różnorodnym, że każda wizyta tutaj jest za krótka.

Wieczorem, o godz. 20 książę Karol i księżna Camilla wezmą udział w uroczystym obiedzie wydanym na ich cześć przez Lecha Kaczyńskiego i jego małżonkę.

W menu przewidziano m.in. sałatę z grillowanym oscypkiem, zupę z borowików z łazankami, kotlety jagnięce w miodzie oraz szarlotkę z lodami i karmelem.

We wtorek książęca para uda się do województwa podlaskiego. Najpierw odwiedzi Białowieżę, po południu przyjedzie do Kruszynian, leżących ok. 50 km na wschód od Białegostoku.

We wtorek książę Karol będzie też rozmawiał z ministrem kultury Bogdanem Zdrojewskim oraz generalnym konserwatorem zabytków Tomaszem Mertą na temat kwestii zachowania domów wiejskich w Polsce. Książęca para weźmie także udział w koncercie "Polska Fryderyka Chopina i epoka romantyzmu".

Z kolei w środę książę Karol i jego małżonka spotkają się z żołnierzami szykującymi się do wyjazdu do Afganistanu i ich rodzinami.

Trzydniowa wizyta w Polsce jest elementem podróży brytyjskiej pary książęcej obejmującej również Węgry i Czechy. Do tej pory książę Walii złożył trzy oficjalne wizyty w Polsce i na Węgrzech, a Czechy odwiedził cztery razy (dwukrotnie za czasów Czechosłowacji).

Księżna Kornwalii złoży oficjalne wizyty w Czechach i na Węgrzech po raz pierwszy. Camilla Parker Bowles gościła już w Polsce w 2008 roku, towarzysząc księciu Walii podczas jego wizyty w Krakowie.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)