Kiedy pojawią się komary i kleszcze? Robi się coraz cieplej
Wiosna to okres, w którym przyroda "budzi się do życia". Kwitną kwiaty, krzewy i drzewa, a na zewnątrz robi się coraz cieplej. Zaczynają również pojawiać się owady - w tym te szczególnie uciążliwe dla ludzi, do których należą komary i kleszcze. Kiedy rozpoczyna się okres ich największej aktywności? Wszystko zależy od pogody.
13.03.2023 | aktual.: 13.03.2023 15:22
Coraz cieplejsze dni i noce sprawiają, że przyroda rozpoczyna nowy cykl wegetacyjny. Na drzewach pojawiły się pierwsze pąki kwiatów, coraz częściej słychać także śpiew ptaków, a do Polski powracają bociany. Korzystna aura sprzyja także owadom - niektóre z nich już w marcu zaczynają być aktywne.
Kiedy pojawią się komary? Szczyt sezonu nadciąga
W Polsce żyje kilka gatunków komarów, które podczas chłodnych miesięcy zimują w opuszczonych stodołach, piwnicach, zwierzęcych norach lub wewnątrz budynków - z tego względu niekiedy można je zauważyć w domach i mieszkaniach również w środku zimy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Z reguły komary budzą się do życia na przełomie kwietnia i maja. Wówczas temperatury są na tyle wysokie, by owady przetrwały w typowym środowisku występowania. Uciążliwe insekty najlepiej czują się w miejscach wilgotnych i ciepłych - z tego względu najliczniej można je spotkać w okolicach stawów i sadzawek. Co jednak ważne, nie pora roku, a temperatury na zewnątrz są decydujące w przypadku rozpoczęcia aktywności komarów. Insekty te zaczynają się pojawiać, gdy średnie temperatury oscylują w okolicach 12 stopni Celsjusza i wzrasta wilgotność powietrza.
Kiedy pojawią się kleszcze? Leśnicy ostrzegają
Początek wiosny wielu osobom kojarzy się również z pojawieniem się kleszczy. Pajęczaki te - ze względu na wyjątkowo łagodną, tegoroczną zimę - w wielu regionach nie zapadły w sen zimowy, grasując w lasach, parkach i innych zewnętrznych przestrzeniach przez cały rok. Kleszcze rozpoczynają aktywność, gdy temperatura powietrza oscyluje w okolicach 7 stopni Celsjusza - wówczas wygłodniałe wyruszają na poszukiwania żywiciela.
Zobacz także
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.
Na ukąszenia pajęczaków są w szczególności narażone psy - czworonogi podczas spaceru mogą stać się żywicielami kleszczy, które przenoszą m.in. babeszjozę, czyli groźną dla zwierząt chorobę, zagrażającą ich życiu.
O pojawieniu się kleszczy w lasach poinformował w połowie marca leśniczy z Nadleśnictwa Tułowice. "Jeszcze trochę i rozpocznie się kalendarzowa wiosna, przyroda jednak już budzi się do życia. Również te mniej przyjemne stworzenia można już spotkać w lesie" - przestrzega.