Jodła balsamiczna. Naturalny sposób na kleszcze
Jodła balsamiczna to gatunek drzewa iglastego, które przywędrowało do Europy z Ameryki Północnej. W Polsce hodowana jest przede wszystkim ze względu na swój ozdobny charakter. Sytuacja ta może jednak niedługo ulec zmianie - najnowsze badania kanadyjskich naukowców wskazują, że olejek z jodły balsamicznej stanowi skuteczny środek przeciwko kleszczom.
05.09.2022 13:13
Przełomowe odkrycie jest zasługą trzyletnich obserwacji zachowania pajęczaków, które miały kontakt z olejkami eterycznymi zawartymi w igłach jodły balsamicznej. Badania przeprowadzone przez zespół pod przewodnictwem Shelley Adamo z Uniwersytetu Dalhousie wskazały niemal ich stuprocentową skuteczność.
Jodła balsamiczna jako naturalny wróg kleszczy pospolitych
Do eksperymentu doszło dzięki obserwacji Adamo. Kobieta po zasadzeniu jodły balsamicznej w przydomowym ogrodzie zauważyła, że kleszcze unikają jej drzewostanów. Profesor Uniwersytetu Dalhousie postanowiła bliżej przyjrzeć się temu zjawisku. Podczas trwającej trzy lata próby jej zespół analizował wyniki obserwacji zachowania stawonogów, które wyginęły niemal w stu procentach po kontakcie z olejkami jodły balsamicznej. Taki wynik pozwolił wysnuć tezę, że zawarte w igłach ekstrakty skutecznie eliminują niewielkie, ale niebezpieczne stawonogi.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Olejek z jodły balsamicznej zabija kleszcze już w kilka dni
Przeprowadzane badania potwierdziły, że igły jodły balsamicznej są w stanie unicestwić kleszcze pospolite (nazywane także kleszczami pastwiskowymi) już w kilka tygodni. Jeszcze szybciej działa wyciąg pozyskiwany z igieł, czyli olejek z jodły balsamicznej. Środek ten zwalcza kleszcze nawet w kilka dni.
Badania zespołu Shelley Adamo wskazały, że olejek z jodły balsamicznej zaaplikowany w niskiej temperaturze, wykazał dużą skuteczność w zabijaniu zimujących kleszczy. Przedstawia także działanie roztoczobójcze.
Kleszcze mogą przenosić groźne choroby
Ministerstwo Zdrowia każdego roku przestrzega przed chorobami, które przenoszą kleszcze. Jak wskazują biuletyny dostępne na rządowych stronach, stawonogi w Europie mogą przenosić między innymi boreliozę oraz kleszczowe zapalenie opon mózgowych.