Trwa ładowanie...
d3120tn
kleszcze

Jak odstraszyć kleszcze? Co zrobić, żeby uchronić się przed kleszczami podczas spacerów

Kleszcze to zmora niejednego amatora wypoczynku na świeżym powietrzu. Czyhają w lasach, a ostatni także na łąkach, trawnikach i w parkach. Jak odstraszyć kleszcze? Co zrobić, żeby móc cieszyć się spokojnym spacerem na świeżym powietrzu?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jak odstraszyć kleszcze? Sposobów jest co najmniej kilka
Jak odstraszyć kleszcze? Sposobów jest co najmniej kilka (Shutterstock.com)
d3120tn

Jak odstraszyć kleszcze – metody naturalne

Wyliczanie sposobów na odstraszanie kleszczy możemy rozpocząć od tych naturalnych.

Spacerowanie po ścieżkach, a nie w zaroślach. Ta zasada chyba nikogo nie zdziwi. O wiele bezpieczniejsi będziemy spacerując szerokimi i często używanymi ścieżkami niż w gęstych krzakach. Kleszcze lubią wysokie trawy oraz wilgotne miejsca. Z reguły wspinają się do wysokości jednego metra.

d3120tn

Właściwy ubiór. Nie chodzi tu bynajmniej o wkładanie właściwego koloru odzieży. Kleszcze są ślepe, dlatego nie ma znaczenia czy włożymy różową, czy granatową koszulkę. Ważne jest jednak, aby odzież zakrywała możliwie jak największą część naszego ciała. Długie spodnie i bluza, a do tego czapka lub kapelusz. Dzięki takiemu strojowi utrudnimy kleszczowi znalezienie idealnego miejsca do wbicia się w nasze ciało.

Olejki zapachowe. Skuteczność olejków eterycznych nie jest do końca znana. Jednak lekarze nie zaprzeczają, że niektóre zapach odstraszają kleszcze. Najskuteczniejsze są olejki: pomarańczowe, miętowe, pieprzowe, różane, lawendowe i z drzewa herbacianego. Wszystkie należy rozpuszczać w oleju roślinnym w stosunku 5 kropli olejku zapachowego do 50 ml oleju roślinnego. W przypadku dzieci poleca się stosowanie plastrów zapachowych dostępnych w aptekach. Można je przyklejać na ubranka dzieci, a także na wózki i nosidełka. Przepis na skuteczny preparat odstraszający kleszcze znajdziesz tutaj.

Jednym ze skutecznych sposobów na odstraszenie kleszczy, a przy okazji również owadów, są opaski emitujące ultradźwięki. Dźwięki zakłócają pracę receptorów owadów i kleszczy, dzięki czemu człowiek staje się dla nich niewidoczny.

Jak odstraszyć kleszcze – preparaty, spraye i kremy

Rynek środków odstraszających kleszcze jest bardzo duży. Jak odnaleźć się w tym świecie? Który środek zapewni nam największą ochronę?

d3120tn

Podczas wyboru sprayu na kleszcze warto wybierać te zawierające DEET. Środek ten blokuje receptory kleszczy na nawet 4 godziny. W tym czasie jesteśmy niewidoczni dla owadów. Środek ten jest bezpieczny dla ludzi, jednak nie powinniśmy stosować go u dzieci.

Znacznie skuteczniejsze od sprayów są wszelkiego rodzaju kremy. Substancje te znacznie dłużej utrzymują się na skórze, dzięki czemu dłużej zapewniają ochronę. Kremy nie pozostawiają śladów na ubraniu, dzięki czemu możemy je stosować również w okolicy mankietów i kołnierzyków.

Pamiętajmy jednak, że nie istnieje stuprocentowy sposób na odstraszenie kleszczy. Jak podkreślają naukowcy, na razie za mało wiemy o tych pajęczakach, aby móc opracować metodę ich odstraszania. Istnieje jednak wiele sposobów na zwiększenie swojego bezpieczeństwa.

d3120tn

Podziel się opinią

Share
d3120tn
d3120tn
Więcej tematów