Pierwszy dzień wiosny meteorologicznej. Czym różni się od kalendarzowej?
Już niebawem rozpocznie się wiosna meteorologiczna. To pierwszy z pięciu terminów początku pory roku kojarzonej z coraz wyższą temperaturą i przyrodą budzącą się do życia. Dlaczego pierwsze dni wiosny wypadają różnie? Wiele zależy od przyjętych kryteriów.
24.02.2023 11:30
Wiosna meteorologiczna rozpocznie się już 1 marca. Jak co roku, okres ten obejmie trzy kolejne miesiące i potrwa do końca maja. "Metrologiczne pory roku wyznaczone są przez meteorologów i klimatologów w celu porównywania okresów o takiej samej długości i obliczania danych statystycznych" - podaje IMGW.
Pierwszy dzień wiosny 2023. Pięć początków
Początek poszczególnych pór roku jest wyznaczany na podstawie ruchu obiegowego Ziemi. Ten, wywołuje cykliczną zmianę oświetlenia poszczególnych jej stref, powodując sezonowe przemiany klimatyczne. "Klimat na Ziemi ma charakter strefowy. Szczególnym aspektem tego podziału są sezony – różniące się między sobą pory roku (które są pewnym przedziałem czasu). Łaciński pierwowzór słowa "sezon", czyli satio, oznacza porę siewów" - wyjaśniają eksperci Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W umiarkowanej strefie klimatycznej powszechny jest podział na cztery pory roku: wiosnę, lato, jesień oraz zimę. Te - w zależności od stosowanych wskaźników - mogą rozpoczynać się w różnym czasie.
Początek wiosny 2023. Wiosna meteorologiczna
Wiosna meteorologiczna ma szczególne znaczenie dla meteorologów, synoptyków i badaczy klimatu. Określenie jej stałego początku i końca pozwala na prowadzenie pomiarów i porównywanie do siebie tożsamych okresów. Na podstawie zebranych danych są m.in. opracowywane eksperymentalne prognozy pogody czy obserwowane zmiany klimatyczne. Eksperci mogą również badać cykliczne procesy i zjawiska zachodzące w pogodzie. Wiosna meteorologiczna trwa zawsze od 1 marca do 31 maja.
Pierwszy dzień wiosny astronomicznej. Kiedy będzie równonoc wiosenna?
W 2023 roku początek astronomicznej wiosny będzie miał miejsce 20 marca. W tym dniu Słońce przejdzie przez punkt Barana, górując prostopadle nad równikiem. Z astronomiczną wiosną powiązana jest również równonoc wiosenna, nazywana też równonocą marcową. To czas, w którym dzień zrówna się z nocą. Astronomiczna wiosna potrwa do 21 czerwca, czyli do Nocy Kupały.
Kalendarzowa wiosna 2023. Kiedy początek?
Kalendarzowe pory roku - podobnie do meteorologicznych - rozpoczynają się zawsze tego samego dnia. Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny wypada 21 marca. Oznacza to, że w 2023 roku będzie miał on miejsce dzień po równonocy marcowej. Wiosna kalendarzowa potrwa do 22 czerwca.
Wiosna termiczna i fenologiczna. Początek związany z pogodą
Początek wiosny jest również związany ze zmieniającą się pogodą. Gdy na zewnątrz robi się coraz cieplej, rozpoczyna się wiosna termiczna. Eksperci IMGW wyjaśniają, że kryterium branym pod uwagę przy wyznaczaniu jej początku jest średnia dobowa temperatura powietrza. Co ciekawe, w tym przypadku możemy mówić o przedwiośniu (gdy średnia dobowa temperatura powietrza wynosi od 0 do 5 st. C) oraz wiośnie (gdy średnia dobowa temperatura powietrza wynosi od 5 do 15 st. C).
Fenologiczna wiosna jest natomiast związana z fazami rozwojowymi roślin. W tym przypadku pora roku dzieli się na trzy okresy:
- początek wiosny, kiedy zaczyna topnieć śnieg i rozpoczyna się kwitnienie: leszczyny, wierzby iwy i przylaszczki,
- wczesna wiosna, gdy rozpoczynają kwitnienie: mniszek lekarski oraz czeremcha zwyczajna a na drzewach takich, jak kasztanowiec zwyczajny, brzoza brodawkowata pojawiają się liście
- pełnia wiosny, gdy obserwowane jest zazielenienie się lasu liściastego, a kwitnąć zaczynają kasztanowiec zwyczajny oraz bez.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.