Jest porozumienie z Hamasem. Izraelski rząd zatwierdził zawieszenie broni
Izraelski rząd, po 6 godzinach obrad, zatwierdził w piątek wieczorem porozumienie z Hamasem dotyczące zawieszenia broni w Strefie Gazy oraz uwolnienia zakładników. 24 ministrów głosowało "za", ośmiu było "przeciw".
Wcześniej w piątek porozumienie to zostało zaakceptowane przez izraelski gabinet bezpieczeństwa.
Porozumienie, które zostało wynegocjowane przy udziale Egiptu, Kataru i USA, przewiduje sześciotygodniowe zawieszenie broni oraz stopniowe wycofywanie sił izraelskich ze Strefy Gazy. Ma ono wejść w życie 19 stycznia. W pierwszym etapie Hamas ma uwolnić 33 zakładników, w tym kobiety, dzieci oraz mężczyzn powyżej 50. roku życia, którzy zostali pojmani podczas ataku na Izrael 7 października 2023 r. W zamian Izrael zobowiązał się do zwolnienia kilkuset palestyńskich więźniów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.
Potężna eksplozja w Gazie. Izrael zadał cios po ogłoszeniu zawieszenia broni
Najpóźniej 16. dnia od rozpoczęcia zawieszenia broni mają ruszyć negocjacje dotyczące kolejnego etapu porozumienia. Ten etap obejmuje uwolnienie wszystkich pozostałych zakładników, stałe zawieszenie broni oraz całkowite wycofanie izraelskich żołnierzy ze Strefy Gazy. Trzeci etap negocjacji ma dotyczyć przekazania stronie izraelskiej ciał pozostałych zakładników oraz rozpoczęcia odbudowy Strefy Gazy.
Przestrzeganie zawieszenia broni będzie nadzorowane z Egiptu
Centrum operacyjne do nadzorowania przestrzegania zawieszenia broni w Strefie Gazy zostanie utworzone w Kairze - poinformowała w piątek państwowa agencja Qahera News, powołując się na wysokiego rangą urzędnika egipskiego.
- Uzgodniono wszystkie niezbędne rozwiązania, by wdrożyć porozumienie, w tym stworzenie wspólnego centrum operacyjnego w Kairze nadzorującego realizację procedur" - oznajmił cytowany urzędnik egipski.
W centrum operacyjnym będą pracować przedstawiciele Egiptu, Kataru, Stanów Zjednoczonych, Izraela, a także urzędnicy palestyńscy.
Kryzys trwa już ponad rok
7 października 2023 r. Hamas przeprowadził skoordynowany atak na Izrael, który rozpoczął się od masowego ostrzału rakietowego miast na południu kraju. W tym samym czasie około 6 tys. palestyńskich bojowników, a także przypadkowych cywilów, przekroczyło granicę z pomocą buldożerów, pick-upów, paralotni i łodzi, atakując izraelskie miasta i osiedla. W niektórych miejscach godzinami jeździli po ulicach, strzelając do cywilów i żołnierzy.
Część kibuców i osiedli przez kilka godzin znajdowała się pod kontrolą Hamasu, co skończyło się masowymi mordami mieszkańców. Łącznie po stronie izraelskiej zginęło tego dnia 1175 osób (w tym 379 żołnierzy i policjantów oraz 71 cudzoziemców), ponad 3,4 tys. osób zostało rannych, a 251 osób, w tym kobiety i dzieci, uprowadzono do Strefy Gazy. Atak doprowadził do mobilizacji izraelskiej armii i rozpoczęcia interwencji w Strefie Gazy.
Według ministerstwa zdrowia Strefy Gazy, wskutek izraelskiej interwencji zginęło dotąd ponad 46,7 tys. Palestyńczyków. Ponad połowa ofiar to kobiety i dzieci. Choć ministerstwo jest częścią rządu Hamasu, podawane przez nie dane są powszechnie uznawane za wiarygodne. ONZ ocenia, że ze względu na brak dostępu do ciał znajdujących się pod gruzami liczby te mogą być zaniżone.
W Strefie Gazy trwa kryzys humanitarny na bezprecedensową skalę. Od początku konfliktu w izraelskich atakach niszczona była infrastruktura cywilna, w tym szpitale, szkoły i wodociągi. Szacuje się, że zburzonych zostało 60 proc. wszystkich budynków na terytorium półenklawy. Około 2,3 mln jej mieszkańców zmaga się z ograniczonym dostępem do wody, jedzenia i lekarstw, co pogarsza problemy zdrowotne i niedożywienie. Według danych ONZ ponad 1,8 mln ludzi potrzebuje pilnej pomocy humanitarnej, a liczba wewnętrznie przesiedlonych osób wynosi około 1 mln.