Trwa ładowanie...

Kleszcze w zimie? Lasy Państwowe: "Wylazły"

Chociaż sezon na wyprawy do lasu skończył się wraz z końcem grzybobrania, na spacer wśród drzew wciąż decyduje się wiele osób. Planując wycieczkę, należy uważać na kleszcze, które - zgodnie z informacjami Lasów Państwowych - wciąż pojawiają się na drzewach, trawach i w ściółce.

Kleszcze zimą również atakująKleszcze zimą również atakująŹródło: Lasy Państwowe, Pixabay
d10lvx7
d10lvx7

Kleszcze to pajęczaki, które mogą przenosić wiele chorób niebezpiecznych dla ludzi i zwierząt. Jeszcze do niedawna ich występowanie odnotowywano na przestrzeni wiosny, lata oraz jesieni. Obecnie coraz częściej można je spotkać przez cały rok. Jak informują eksperci, przyczyną są zmiany klimatyczne.

Kleszcze zimą. Lasy państwowe ostrzegają

Aktywność pajęczaków zaobserwował nadleśniczy Grzegorz Gaczyński, którego zdjęcie opublikowano za pośrednictwem kanałów społecznościowych Lasów Państwowych. Zdjęcie kleszcza, który pojawił się zimą, spotkało się z odpowiedzią internautów, którzy również zauważyli występowanie stawonogów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak uniknąć boreliozy? Dr Grzesiowski o groźnych kleszczach

"Uwaga kleszcze" - przestrzega Nadleśnictwo Bolewice, wyjaśniając, że dodatnie temperatury spowodowały aktywność kleszczy i sprawiły, że "nawet w styczniu nie przestają one szukać potencjalnych żywicieli".

Gdzie są kleszcze zimą? Niskie temperatury spowalniają ich czynności życiowe

W Polsce na stałe występuje około 19 gatunków kleszczy. Większość z nich przestaje być aktywna, gdy temperatura powietrza spada poniżej 7 st. Celsjusza. Pajęczaki, by przetrwać chłód, ukrywają się w ściółce lub osłoniętych i spokojnych miejscach: stertach liści, korze drzew, dziuplach. Niektóre mogą również pasożytować na niewielkich gryzoniach - zaczepiając się o ich skórę. Ze względu na wyjątkowo ciepłą zimę, sezon występowania kleszczy wydłużył się, a spotkać można je przez cały rok.

d10lvx7

Kleszcze są niebezpieczne dla ludzi i zwierząt

Niektóre kleszcze mogą przenosić choroby niebezpieczne dla zdrowia i życia. Najpowszechniejszą z nich jest borelioza, która w najcięższych przypadkach może doprowadzić do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Dodatkowo pajęczaki mogą przyczynić się do kleszczowego zapalenia mózgu lub babeszjozy - choroby krwi niebezpiecznej dla ludzi i czworonogów. Aby uniknąć ugryzienia, warto odpowiednio się ubrać, a także po każdym spacerze dokładnie obejrzeć swoje ciało, zwracając uwagę na pachwiny i głowę. Kleszcze mogą bowiem zaczepić się pomiędzy włosami. Należy również sprawdzić sierść pupila - a także odpowiednio wcześnie zastosować środki chroniące przed kleszczami lub specjalną obrożę.

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d10lvx7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10lvx7
Więcej tematów