Trwa ładowanie...

Kleszcze w październiku. GIS ostrzega. Są nadal groźne

Jesienne miesiące to czas, kiedy wiele osób wybiera się do lasu w poszukiwaniu grzybów. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nadal można spotkać tam klesze. "Wybierając się na spacer, czy do lasu na grzyby uważajmy, żeby nie wrócić z pasożytem na skórze" – alarmuje Główny Inspektorat Sanitarny. Kleszcze w październiku nadal stanowią zagrożenie. Jak można się przed nimi uchronić?

Kleszcze w październiku. Kiedy spodziewać się ataków kleszczy?Kleszcze w październiku. Kiedy spodziewać się ataków kleszczy?Źródło: Pixabay
d4bgiak
d4bgiak

Kleszcze zaliczane są do rodziny pajęczaków. Posiadają one cztery pary odnóży. Są znane z tego, że bardzo dobrze radzą sobie podczas polowań i szybko adaptują się do otoczenia. Atakują żywicieli, wczepiając się w ich skórę. Pozostają w tej pozycji przez długi czas, karmiąc się krwią. W tym czasie zwiększają swój rozmiar. Kleszcze są niebezpieczne zarówno dla zwierząt, jak i ludzi. Przenoszą groźne choroby m.in. boreliozę oraz kleszczowe zapalenie mózgu. Ukłucia kleszczy często wiążą się z występowaniem zmian skórnych.

Kleszcze w październiku. Kiedy zaczyna się i kończy sezon?

Ataków kleszczy należy spodziewać się, gdy temperatura osiąga od 5 do 7 stopni Celsjusza. Za koniec sezonu na kleszcze można zaś uznać czas, gdy zaczynają pojawiać się pierwsze przymrozki. Najczęściej jest to druga połowa listopada. Pasożyty chowają się w ściółce leśnej, aby przeczekać niekorzystne warunki atmosferyczne. Jednak warto pamiętać także o tym, że kleszcze mogą wybudzić się już w lutym, jeśli zima jest łagodna.

Główny Inspektorat Sanitarny przypomina, że kleszcze są aktywne nie tylko w maju i czerwcu. Drugim okresem ich wzmożonej aktywności jest wrzesień i październik. Istotny wpływ na ich występowanie ma temperatura, a nie pora roku. Kleszcze pojawiają się, gdy jest ciepło i wilgotno.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak uniknąć boreliozy? Dr Grzesiowski o groźnych kleszczach

Gdzie najczęściej atakują kleszcze?

Kleszcze występują najczęściej:

  • w lasach liściastych i mieszanych
  • na terenie miejskiej zieleni
  • na obszarach trawiastych i gęstych zaroślach

d4bgiak

Szczególnie przyciąga je ciepło oraz ruch powietrza i zapach potu. GIS przypomina, aby podczas jesiennych spacerów i wędrówek pamiętać o profilaktyce:

  • Stosowaniu repelentów
  • Zmianie ubrania tuż po przyjściu
  • Obejrzeniu skóry po powrocie
  • Szczepieniu przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu

Co zrobić po ukąszeniu kleszcza?

Jeśli po przyjściu ze spaceru i dokładnym obejrzeniu skóry zauważymy kleszcza, należy jak najszybciej wyciągnąć go za pomocą pęsety, miniaturowej pompki ssącej lub plastikowej "kleszczołapki". Przyrządy te są dostępne w aptekach. Kleszcza najlepiej chwycić tuż przy skórze, za jego przednią część i zdecydowanym ruchem pociągnąć ku górze. Miejsce ukłucia należy natychmiast zdezynfekować przy użyciu wody utlenionej oraz dokładnie umyć ręce. Jeśli w miejscu ukłucia wystąpi niepokojąca zmiana, należy udać się do lekarza.

Jak wyciągnąć kleszcza? Sposób na bezpieczne usunięcie kleszcza. Ministerstwo Zdrowia
Sposób na bezpieczne usunięcie kleszcza. Źródło: Ministerstwo Zdrowia
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4bgiak
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4bgiak
Więcej tematów