Kleszcze w październiku. GIS ostrzega. Są nadal groźne
Jesienne miesiące to czas, kiedy wiele osób wybiera się do lasu w poszukiwaniu grzybów. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nadal można spotkać tam klesze. "Wybierając się na spacer, czy do lasu na grzyby uważajmy, żeby nie wrócić z pasożytem na skórze" – alarmuje Główny Inspektorat Sanitarny. Kleszcze w październiku nadal stanowią zagrożenie. Jak można się przed nimi uchronić?
Kleszcze zaliczane są do rodziny pajęczaków. Posiadają one cztery pary odnóży. Są znane z tego, że bardzo dobrze radzą sobie podczas polowań i szybko adaptują się do otoczenia. Atakują żywicieli, wczepiając się w ich skórę. Pozostają w tej pozycji przez długi czas, karmiąc się krwią. W tym czasie zwiększają swój rozmiar. Kleszcze są niebezpieczne zarówno dla zwierząt, jak i ludzi. Przenoszą groźne choroby m.in. boreliozę oraz kleszczowe zapalenie mózgu. Ukłucia kleszczy często wiążą się z występowaniem zmian skórnych.
Kleszcze w październiku. Kiedy zaczyna się i kończy sezon?
Ataków kleszczy należy spodziewać się, gdy temperatura osiąga od 5 do 7 stopni Celsjusza. Za koniec sezonu na kleszcze można zaś uznać czas, gdy zaczynają pojawiać się pierwsze przymrozki. Najczęściej jest to druga połowa listopada. Pasożyty chowają się w ściółce leśnej, aby przeczekać niekorzystne warunki atmosferyczne. Jednak warto pamiętać także o tym, że kleszcze mogą wybudzić się już w lutym, jeśli zima jest łagodna.
Główny Inspektorat Sanitarny przypomina, że kleszcze są aktywne nie tylko w maju i czerwcu. Drugim okresem ich wzmożonej aktywności jest wrzesień i październik. Istotny wpływ na ich występowanie ma temperatura, a nie pora roku. Kleszcze pojawiają się, gdy jest ciepło i wilgotno.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak uniknąć boreliozy? Dr Grzesiowski o groźnych kleszczach
Gdzie najczęściej atakują kleszcze?
Kleszcze występują najczęściej:
- w lasach liściastych i mieszanych
- na terenie miejskiej zieleni
- na obszarach trawiastych i gęstych zaroślach
Szczególnie przyciąga je ciepło oraz ruch powietrza i zapach potu. GIS przypomina, aby podczas jesiennych spacerów i wędrówek pamiętać o profilaktyce:
- Stosowaniu repelentów
- Zmianie ubrania tuż po przyjściu
- Obejrzeniu skóry po powrocie
- Szczepieniu przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Co zrobić po ukąszeniu kleszcza?
Jeśli po przyjściu ze spaceru i dokładnym obejrzeniu skóry zauważymy kleszcza, należy jak najszybciej wyciągnąć go za pomocą pęsety, miniaturowej pompki ssącej lub plastikowej "kleszczołapki". Przyrządy te są dostępne w aptekach. Kleszcza najlepiej chwycić tuż przy skórze, za jego przednią część i zdecydowanym ruchem pociągnąć ku górze. Miejsce ukłucia należy natychmiast zdezynfekować przy użyciu wody utlenionej oraz dokładnie umyć ręce. Jeśli w miejscu ukłucia wystąpi niepokojąca zmiana, należy udać się do lekarza.