Dlaczego kleszcze atakują ludzi? Kilka ważnych powodów

Kleszcze są coraz bardziej aktywne. Kto przede wszystkim powinien się ich obawiać? Kogo najchętniej atakują kleszcze?

Dlaczego kleszcze atakują ludzi? Kilka ważnych powodów
Źródło zdjęć: © Pixabay
Anna Piątkowska-Borek

30.05.2020 08:00

Chyba nie ma osoby, która cieszyłaby się ze spotkania z kleszczem. Ten pajęczak, mimo swoich niewielkich rozmiarów, jest bardzo niebezpieczny. Przenosi bowiem groźne choroby, tj. borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu.

Kleszcze. Kiedy jesteśmy narażenie na ukąszenia?

Niestety, obecnie praktycznie cały rok kleszcze są aktywne. Wynika to z faktu, że zimy wcale nie są mroźne, więc kleszcze dłużej mogą prowadzić swoją "działalność".

Kleszcze. Gdzie można je spotkać?

Kleszcze występują w miejscach, gdzie rośnie wysoka trawa i krzewy. Wbrew krążącym opinią, nie mieszkają na drzewach i nie zeskakują na nas, gdy spacerujemy po lesie. Kleszcze mogą nas ukąsić nawet w centrum miasta, na trawniku przed blokiem.

Dlaczego kleszcze atakują ludzi? Co je przyciąga?

Kleszcze uwielbiają ludzki pot, podniesioną temperaturę ciała i wilgotność na skórze. Z tego względu w grupie ryzyka ukąszenia przez kleszcza znajdują się osoby, które cierpią na nadmierną potliwość, intensywnie uprawiają sport lub są otyłe.

Kleszcze lubią także zapach potu osób z niedoborem witaminy B. Jeśli jest ona na odpowiednim poziomie, nasz pot ma zapach, który drażni kleszcze.

Kleszcze wolą osoby z grupą krwi A. Oczywiście nie oznacza to, że nie polują na ludzi z grupą krwi B, 0 i AB. Jeśli nie ma w pobliżu człowieka z grupą krwi A, to zaatakują każdego innego.

Według naukowców, kleszcze przyciąga też zapach perfum (np. waniliowych) czy promieniowanie elektromagnetyczne, które emitują nasze telefony komórkowe i smartfony.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)