Trwa ładowanie...
d4c3nsf

Dlaczego kleszcze atakują ludzi? Kilka ważnych powodów

Kleszcze są coraz bardziej aktywne. Kto przede wszystkim powinien się ich obawiać? Kogo najchętniej atakują kleszcze?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kleszcze lubią ludzki pot
Kleszcze lubią ludzki pot (Pixabay)
d4c3nsf

Chyba nie ma osoby, która cieszyłaby się ze spotkania z kleszczem. Ten pajęczak, mimo swoich niewielkich rozmiarów, jest bardzo niebezpieczny. Przenosi bowiem groźne choroby, tj. borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu.

Kleszcze. Kiedy jesteśmy narażenie na ukąszenia?

Niestety, obecnie praktycznie cały rok kleszcze są aktywne. Wynika to z faktu, że zimy wcale nie są mroźne, więc kleszcze dłużej mogą prowadzić swoją "działalność".

d4c3nsf

Kleszcze. Gdzie można je spotkać?

Kleszcze występują w miejscach, gdzie rośnie wysoka trawa i krzewy. Wbrew krążącym opinią, nie mieszkają na drzewach i nie zeskakują na nas, gdy spacerujemy po lesie. Kleszcze mogą nas ukąsić nawet w centrum miasta, na trawniku przed blokiem.

Dlaczego kleszcze atakują ludzi? Co je przyciąga?

Kleszcze uwielbiają ludzki pot, podniesioną temperaturę ciała i wilgotność na skórze. Z tego względu w grupie ryzyka ukąszenia przez kleszcza znajdują się osoby, które cierpią na nadmierną potliwość, intensywnie uprawiają sport lub są otyłe.

d4c3nsf

Kleszcze lubią także zapach potu osób z niedoborem witaminy B. Jeśli jest ona na odpowiednim poziomie, nasz pot ma zapach, który drażni kleszcze.

Kleszcze wolą osoby z grupą krwi A. Oczywiście nie oznacza to, że nie polują na ludzi z grupą krwi B, 0 i AB. Jeśli nie ma w pobliżu człowieka z grupą krwi A, to zaatakują każdego innego.

Według naukowców, kleszcze przyciąga też zapach perfum (np. waniliowych) czy promieniowanie elektromagnetyczne, które emitują nasze telefony komórkowe i smartfony.

Zobacz wideo: Adam Bielan o opozycji: robią wszystko, by 7 sierpnia Polska nie miała prezydenta

d4c3nsf

Podziel się opinią

Share
d4c3nsf
d4c3nsf
Więcej tematów