Sezon na kleszcze w pełni. Borelioza to nie najgorsze, co może nas spotkać
Ich ugryzienie nie boli, choć może okazać się śmiertelnie niebezpieczne. Kleszcze przenoszą boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu, a ustrzec się przed nimi nie jest łatwo. W jaki sposób z nimi walczyć?
18.04.2021 11:46
Tym, na co warto zwracać uwagę, jest tempo, w jakim pozbywamy się kleszcza. W przypadku, gdy zaobserwujemy go na swoim ciele, nie należy zwlekać z jego usunięciem.
Wśród najczęstszych chorób, które towarzyszą zakażeniu po ukąszeniu przez kleszcza wymienia się boreliozę. To schorzenie prowadzi m.in. do groźnych powikłań neurologicznych, zapalenia stawów i mięśnia sercowego.
Mające zaledwie kilkanaście milimetrów długości pajęczaki potrafią także wywołać kleszczowe zapalenie mózgu - schorzenie niebezpieczne, jak również trudne w leczeniu.
Właśnie dlatego powinniśmy zachować szczególną czujność m.in. w lasach, gdzie pajęczaki występują najczęściej. Po każdej takiej wyprawie należy dokładnie sprawdzić, czy aby przypadkiem nie zabraliśmy niechcianego gościa do domu.
W kwestii profilaktyki możemy zaopatrzyć się w dostępne na rynku środki, które go odstraszają. Dobrze też pamiętać o odpowiednim stroju (długi rękaw i spodnie).
W samym ubiegłym roku zarejestrowano ponad 200 przypadków boreliozy. Rok wcześniej - ponad trzysta.