ŚwiatKanclerz Niemiec i Tusk razem na posiedzeniu rządu

Kanclerz Niemiec i Tusk razem na posiedzeniu rządu

Kanclerz Niemiec i Tusk razem na posiedzeniu rządu
Źródło zdjęć: © AP | Czarek Sokołowski

21.06.2011 08:36, aktual.: 21.06.2011 14:58

Wtorkowe obrady rządu wyjątkowo będą miały dwóch prowadzących. Oprócz Donalda Tuska, na posiedzeniu Rady Ministrów gościć będzie kanclerz Niemiec Angela Merkel - informuje RMF FM. Wszystko z okazji 20. rocznicy podpisania polsko-niemieckiego traktatu z 1991 r. o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

Z powodu obchodów rocznicy obrady rządy wyjątkowo zostaną przeniesione do Sali Kolumnowej, największego pomieszczenia Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

W międzyrządowych konsultacjach weźmie udział dwudziestu kilku ministrów i wiceministrów poszczególnych resortów; ze strony niemieckiej ma być ponad 10 ministrów konstytucyjnych i sekretarzy stanu. Udział zapowiedzieli przedstawiciele resortów: spraw zagranicznych, gospodarki, finansów, rolnictwa, infrastruktury, pracy, sprawiedliwości, kultury i oświaty. Odbędą się też rozmowy w węższym gronie premiera Donalda Tuska i kanclerz Angeli Merkel.

Rządy Polski i Niemiec mają przyjąć wspólną deklarację podsumowującą minione 20 lat współpracy, a także listę konkretnych wspólnych przedsięwzięć na nadchodzące lata - dowiedziało się radio RMF FM.

W politycznym planie na przyszłość mają się znaleźć między innymi sprawy związane z edukacją, czyli polonistyką na niemieckich uniwersytetach; bezpieczeństwem gazowym oraz poprawą infrastruktury kolejowo-drogowej. W tej ostatniej sprawie chodzi między innymi o to, by trasę Warszawa-Berlin można było pokonywać szybciej niż obecnie.

Niemcy zobowiązały się również działać na rzecz przyjęcia Polski do strefy euro i mają współpracować z nami podczas rozpoczynających się w tym roku negocjacji nad unijnym budżetem na lata 2014-2020. Premier Donald Tusk i kanclerz Angela Merkel mają się konsultować przed szczytami Unii Europejskiej, mają być też regularne, wspólne posiedzenia rządów Polski i Niemiec.

17 czerwca 1991 r. w Bonn kanclerz RFN Helmut Kohl i premier RP Jan K. Bielecki podpisali "Traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy". Wraz z parafowanym siedem miesięcy wcześniej traktatem o granicy na Odrze i Nysie otworzył on nowy rozdział w relacjach między obu państwami.

Traktat zobowiązywał Polskę i Niemcy, aby dążyły w duchu porozumienia i pojednania do rozwiązywania problemów związanych z dobrami kultury i archiwaliami. Ratyfikacja traktatów oznaczała międzynarodowo-prawne zakończenie okresu powojennego, tworząc podstawy polsko-niemieckiego partnerstwa w integrującej się Europie.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (180)
Zobacz także