Został skazany na dożywocie. Polak z Kongo uwolniony
Polak, który został skazany na dożywocie w Kongo, jest już w Europie. "Zatrzymany w Demokratycznej Republice Konga i niesłusznie skazany Polak, pan Mariusz Majewski, jest już bezpieczny w Europie" - podał szef MSZ Radosław Sikorski w serwisie X.
Polski obywatel został oskarżony w Kongo o szpiegostwo. W ostatni czwartek został skazany na dożywotnie więzienie. Jak dowiedziała się nieoficjalnie PAP, Polak przyleciał we wtorek do Brukseli, gdzie przebywa w polskim konsulacie.
"Zatrzymany w Demokratycznej Republice Konga i niesłusznie skazany Polak, pan Mariusz Majewski, jest już bezpieczny w Europie. Dziś rano w końcu mogliśmy porozmawiać" - przekazał w serwisie X Sikorski.
Skuteczna interwencja Dudy?
Prezydent Andrzej Duda rozmawiał w piątek telefonicznej prezydentem Konga w sprawie Polaka skazanego na dożywotnie więzienie - poinformował minister w KPRP Wojciech Kolarski.
Prezydencki minister w rozmowie w RMF FM został zapytany czy prezydent Duda zaangażuje się w sprawę Polaka skazanego w Kongo.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nowe nagrania z katastrofy w Iranie. Śledczy nie mają już wątpliwości
- W piątek doszło do rozmowy telefonicznej prezydenta RP z prezydentem Konga właśnie w tej sprawie - oświadczył Kolarski. - To jest obowiązek państwa polskiego, żeby dbać o życie, o zdrowie polskich obywateli, którzy są w takiej sytuacji dramatycznej - podkreślił minister. Zapewnił jednocześnie, że w tej sprawie jest współpraca między prezydencką kancelarią i MSZ, "żeby Polak został natychmiast uwolniony".
Rzecznik MSZ Paweł Wroński powiedział w piątek, że polski obywatel przebywający w Kongo został oskarżony o szpiegostwo i w czwartek 23 maja został skazany na dożywotnie więzienie.
- Pan Mariusz Majewski nie jest szpiegiem, jest człowiekiem, który należy do klubu podróżników, w ten sposób realizuje swoje pasje. W wyniku zbiegu okoliczności i wydarzeń znalazł się na terenie Republiki Konga, jego zachowania wynikały z nieznajomości miejscowych obyczajów. Liczymy, że w kolejnych instancjach ten bardzo surowy, drastyczny wyrok zostanie zmieniony - powiedział Wroński.
Wskazał, że w sprawie uwięzionego Polaka interweniowali przedstawiciele kierownictwa resortu: wiceminister Andrzej Szejna i wiceminister Henryka Mościcka-Dendys, którzy kontaktowali się z przedstawicielami władz Demokratycznej Republiki Konga.
- Mamy świadomość bardzo trudnej sytuacji politycznej w Kongo, toczącej się tam wojny o charakterze domowym i niedawnej próby zamachu stanu. Mamy jednak nadzieję, że w tej kwestii zwycięży sprawiedliwość i Mariusz Majewski nie zostanie uwikłany w sytuację, która jest niezależna od niego - powiedział Wroński.