Angela Merkel w Polsce. Kanclerz Niemiec spotka się z Beatą Szydło i Grupą Wyszehradzką.
W piątek kanclerz Niemiec Angela Merkel przebywa z jednodniową wizytą w Warszawie. Głównym punktem wizyty są rozmowy z premier Beatą Szydło oraz szefami rządów wszystkich państw Grupy Wyszehradzkiej. Ich tematem mają być przyszłość Unii Europejskiej po Brexicie oraz przygotowania do wrześniowego spotkania Rady Europejskiej w Bratysławie.
Niemieccy komentatorzy o wizycie Angeli Merkel w Polsce.
Powiązane tematy:
Premier Beata Szydło powitała Angelę Merkel w KPRM. Trwa rozmowa "w cztery oczy".
W wywiadzie dla niemieckiej agencji dpa minister Witold Waszczykowski zdystansował się od planów rozdziału uchodźców w Europie. Jak powiedział, w rzeczywistości chodzi o przymusowe przesiedlenia, na które nie może być zgody. Minister zauważył, że nie wszystkie kraje w Europie mogą prowadzić politykę migracyjną proponowaną przez Niemcy, bo nie każdy ma takie środki i możliwości.
Podczas spotkania Angeli Merkel z Beatą Szydło ma być poruszona również kwestia konfliktu rosyjsko-ukraińskiego.
Przed wylotem do Polski Angela Merkel wpisała się do księgi kondolencyjnej, wystawionej w związku ze śmiercią byłego prezydenta Niemiec Waltera Scheela.
Joerg Forbrig z German Marshall Fund w Berlinie uważa, że największym problem w relacjach polsko-niemieckich jest podejście do integracji europejskiej - Niemcy chcą jej pogłębienia, czemu niechętna jest Polska. - To fundamentalna różnica i najpewniej nie uda się jej szybko zniwelować - wyjaśnia.
Czy uważasz, że Niemcy powinny być najważniejszym partnerem Polski w UE?
- Tak46% - Tak
- Nie46% - Nie
- Nie mam zdania8% - Nie mam zdania
Dr Jolanta Szymańska oceniała w Polskim Radiu 24, że w kwestii sposobu przeprowadzenia procedury wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, stanowisko Berlina i Warszawy jest podobne. - Zarówno Niemcy, jak i Polska, są rzecznikami łagodniejszego podejścia do Londynu, „niekarania” go za Brexit - mówiła na naszej antenie ekspertka.
W czwartek Angela Merkel gościła w Pradze. W związku z jej wizytą przeciwnicy niemieckiej polityki zorganizowali pikietę.
- Prawa Polaków w Niemczech i problemy z odbieraniem im dzieci, z posługiwaniem się językiem polskim, z nauką języka polskiego w szkołach - te kwestie, zdaniem Witolda Waszczykowskiego, wymagają najpilniejszego omówienia podczas polsko-niemieckich spotkań. - Od wielu lat próbujemy je rozwiązać - mówił w rozmowie z WP.
O godzinie 12.15 przewidziane są oświadczenia dla prasy szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej i kanclerz Republiki Federalnej Niemiec.
Jako najważniejsze kwestie w relacjach polsko-niemieckich Waszczykowski wymienia:
- Wymiana gospodarcza między Polską a Niemcami
- Pozycję Niemiec w UE jako najważniejszego państwa
- Fakt, że jesteśmy sąsiadami
Niemcy są naszym głównym partnerem handlowym - nasza wymiana to ok. 100 miliardów euro rocznie. Jest to współpraca na większą skalę niż między Niemcami a Rosją.
- Wizyta Angeli Merkel w Polsce ma taką wagę, jaką mają Niemcy w naszej polityce i dla naszej gospodarki. Czyli olbrzymią - mówił w rozmowie z dziennikarzem WP Jackiem Gądkiem szef MSZ Witold Waszczykowski. Jak dodał, wśród problemów, które istnieją w relacjach polsko-niemieckich, są m.in. prawa Polaków w Niemczech i problemy z odbieraniem im dzieci.
- Trzeba oddzielić warstwę medialną i opinii publicznej od warstwy merytorycznej, politycznej - komentuje ostatni rok relacji polsko-niemieckich ekspert ds. prawa europejskiego i niemcoznawca Tomasz F. Krawczyk. Jak dodaje, ta pierwsza jest "wręcz histeryczna". - Niemiecka prasa publikuje coraz bardziej absurdalne artykuły na temat tego, co dzieje się w Polsce, co jest po części winą korespondentów tych mediów. (…) Z drugiej strony w Polsce mamy do czynienia z niemądrymi reakcjami szczególnie w prawicowych mediach, które zawężają pole manewru dla dyplomacji - wyjaśnia.
W ocenie wiceszefa MSZ Konrada Szymańskiego komunikacja między Warszawą a Berlinem jest jednym z kluczowych warunków stabilizacji projektu europejskiego i wyjścia z dzisiejszego kryzysu.
Na godzinę 11.35 zaplanowane jest spotkanie polskiej premier z kanclerz Republiki Federalnej Niemiec. Po nim Beata Szydło i Angela Merkel będą rozmawiały z szefami rządów Czech, Słowacji i Węgier.
W piątek kanclerz Niemiec Angela Merkel przylatuje do Warszawy na rozmowy z premier Beatą Szydło oraz szefami rządów wszystkich państw Grupy Wyszehradzkiej. Tematem spotkań ma być przyszłość Unii Europejskiej po Brexicie oraz przygotowania do wrześniowego spotkania Rady Europejskiej w Bratysławie.