Trwa ładowanie...

Kaczyński gra na wcześniejsze wybory? Sondażowo PiS miażdży konkurencję

PiS może mieć nowy plany na "zimną wojnę" z prezydentem. Chodzi o przeprowadzenie wcześniejszych wyborów parlamentarnych. Po co? Bo sondażowo partia rządząca rośnie w siłę i może zyskać większą niezależność od Andrzeja Dudy. A na PiS chce zagłosować już 43 proc. Polaków - wynika z sondażu Kantar TNS dla "Faktu".

Kaczyński gra na wcześniejsze wybory? Sondażowo PiS miażdży konkurencjęŹródło: East News
d2o7sjb
d2o7sjb

Nie ma co ukrywać, ale PiS i Jarosław Kaczyński chcieliby samodzielnie rządzić. Partia rządząca mogłaby wtedy przeprowadzić wszystkie zapowiadane reformy. Na drodze stoi im jedynie Andrzej Duda. Prezydent najpierw zawetował dwie ważne ustawy, a potem zaproponował wręcz zmianę konstytucji w stronę systemy prezydenckiego.

Dlatego jak podaje "Fakt", działacze partyjni podpowiadają Jarosławowi Kaczyńskiemu, aby przeprowadził wcześniejsze wybory. Zwłaszcza, że słupki sondażowe nadal idą w górę.

43 proc. Polaków "za" PiS, słupki w górę

Gdyby wybory odbyły się pod koniec września, na PiS zagłosowałoby 43 proc. Polaków. To wzrost o 4 pkt. procentowe w porównaniu do badania z lipca. Takie są wyniki sondażu pracowni Kantar TNS dla "Faktu".

d2o7sjb

Na drugim miejscu uplasowała się Platforma Obywatelska, która zaliczyła spadek o 2 pkt. Jej poparcie wynosi 21 proc. Na trzecim miejscu jest Kukiz'15 z wynikiem 13 proc.

Dalej jest Nowoczesna (7 proc.), PSL (6 proc.), SLD (4 proc.), Razem (3 proc.) oraz Wolność (3 proc.).

Jak zatem wyglądałby podział mandatów w Sejmie? PiS miałby ich 221, PO - 108, Kukiz'15 - 66, Nowoczesna - 35, a PSL 30.

Zmiany w konstytucji? Tak ewoluowały pomysły prezydenta Dudy

Dlatego PiS może grać na wygranie wyborów, które dałyby im samodzielnie rządzić. Być może zyskaliby nawet konstytucyjną większość w Sejmie. Dzięki temu prezydent nie mógłby zablokować wtedy żadnej reformy.

d2o7sjb

Badanie Kantar TNS zostało zrealizowane w dniach 27-28 września metodą wywiadów telefonicznych CATI na próbie 1000 respondentów.

Partia rośnie w siłę, możliwa zmiana ordynacji wyborczej

Niezależnie od wyników sondażu, Prawo i Sprawiedliwość rośnie w siłę zyskując nowych posłów. Oficjalnie do klubu PiS dołączyły Anna Siarkowska i Małgorzata Janowska z Koła Republikanów. Na nich transfery mają się jednak nie skończyć. Mówi się bowiem, że Jarosław Kaczyński przechwyci polityków Nowoczesnej i PSL.

Możliwe też, że zimą lub wiosną PiS znowu będzie chciał zmienić ordynację wyborczą. Zmiany mogą być głębokie i kontrowersyjne. Chodzi o likwidację jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do rad gmin. Wśród potencjalnych nowości wymienia się likwidację II tury w wyborach prezydentów/wójtów/burmistrzów.

d2o7sjb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2o7sjb
Więcej tematów