Gorąco na proteście rolników. Polacy ocenili akcję policji
Podczas ostatniego protestu rolników w Warszawie doszło do przepychanek z policją. Funkcjonariusze użyli siły. Zdania Polaków ws. ich interwencji są podzielone. Ocenili to w najnowszym sondażu dla Wirtualnej Polski.
Pracownia United Surveys przeprowadziła sondaż dla Wirtualnej Polski, w którym zapytała Polki i Polaków o ocenę działań policji podczas protestu rolników w Warszawie we wtorek 5 marca. Tego dnia rolnicy protestowali przed Kancelarią Premiera oraz przed Sejmem. Doszło do przepychanek z policją. W ruch poszły kostka brukowa i gaz łzawiący. Policja zatrzymała grupę protestujących, a kilkunastu funkcjonariuszy było rannych. Pytanie sondażowe brzmiało: "Jak ocenia Pan/Pani interwencję policji podczas protestów rolników w Warszawie?".
Policja na proteście rolników
Ponad jedna trzecia badanych, czyli 36,4 proc. respondentów, przyznała, że policja zachowywała się agresywnie i bezprawnie.
Najwięcej ankietowanych, 42,9 proc., stwierdziło, że policja działała w ramach prawa i skutecznie powstrzymała protestujących. Niewiele ponad co piąty badany, 20,7 proc., przyznał, że nie wie, jak odpowiedzieć.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Głos z PiS przed przesłuchaniem. "Nie powinny być zadane Kaczyńskiemu"
Znaczna większość wyborców koalicji rządzącej, czyli głosujących na Koalicję Obywatelską, Trzecią Drogę i Lewicę, poparło działania policji wobec protestujących. To aż 70 proc. respondentów. Zaledwie 13 proc. wyborców rządu jest przeciwnego zdania.
Z kolei spośród wyborców opozycji, czyli Prawa i Sprawiedliwości i Konfederacji, jedynie 11 proc. popiera działania policji. Aż 67 proc. badanych wyborców opozycji uważa, że policja zachowała się agresywnie wobec protestujących. 22 proc. wyborców opozycji nie wiedziało, jak odpowiedzieć.
Wśród pozostałych wyborców zdania są mniej podzielone. 37 proc. popiera działania policji, 38 proc. ankietowanych je krytykuje, a 25 proc. nie ma zdania.
Na wtorek 19 marca minister rolnictwa Czesław Siekierski zaprosił rolników na kolejny etap rozmów. W piątek 15 marca premier Donald Tusk poinformował o rezygnacji z części założeń Zielonego Ładu przez Komisję Europejską.
Badanie przeprowadzono w dniach 8-10 marca na grupie 1000 Polek i Polaków połączonymi metodami CAWI i CATI.