Trwa ładowanie...
d31m60o

Dmytro Kułeba

Najnowsze informacje

Ukraiński polityk, dyplomata i specjalista ds. komunikacji, a od 2020 r. Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy. Dymytro Kułeba jest także członkiem Rady Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Ukrainy. Pełnił funkcję wicepremiera Ukrainy ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej. Pracował także jako stały przedstawiciel Ukrainy przy Radzie Europy.

Oceń jako pierwszy:
d31m60o
Data urodzenia:

19.04.1981 (wiek: 41 lat)

Miejsce urodzenia:

Sumy

Płeć:

Mężczyzna

Pochodzenie:

Ukraina

Gettyimages
Źródło: Gettyimages, fot: Thierry Monasse

Dmytro Kułeba: kariera

Dymytro Kułeba to jeden z najmłodszych seniorów-dyplomatów w historii Ukrainy. Od 2003 r. działa w ukraińskiej służbie dyplomatycznej i Ministerstwie Spraw Zagranicznych. W 2013 r. porzucił służbę publiczną, a powodem była niezgodność z kursem byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Został przewodniczącym Fundacji Dyplomacji Kulturalnej UART.
Brał czynny udział w protestach Euromajdanu w latach 2013-2014.
Podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę w 2014 r. Dmytro Kułeba postanowił wrócić do Ministerstwa Spraw Zagranicznych jako ambasador i rozpoczął proces budowania strategii komunikacyjnej. Wprowadził do prac ministerstwa wiele pojęć takich jak: dyplomacja cyfrowa, komunikacja strategiczna, dyplomacja kulturalna czy dyplomacja publiczna.

W 2016 r. Kułeba został mianowany Stałym Przedstawicielem Ukrainy przy Radzie Europy. Z kolei od sierpnia 2019 do marca 2020 r. był wicepremierem ds. stosunków europejskich.
Od marca 2020 r. pełni funkcję Ministra Spraw Zagranicznych Ukrainy.

Dmytro Kułeba: Wykształcenie i edukacja

Ukończył Instytut Stosunków Międzynarodowych Narodowego Uniwersytetu Ukrainy im. Tarasa Szewczenki w 2003 r. Jest doktorem nauk prawa międzynarodowego. W grudniu 2017 r. Kułeba został uznany za najlepszego ukraińskiego ambasadora roku 2017 przez Institute of World Policy. Jest autorem bestsellerowej książki “The War for Reality. How to Win in the World of Fakes, Truths and Communities” na temat nowoczesnej komunikacji, umiejętności korzystania z mediów i przeciwdziałania dezinformacji.

Dmytro Kułeba: życie prywatne

Dmytro Kułeba urodził się 19 kwietnia 1981 r. we wschodnim mieście Sumy w Ukrainie.
Matka Dmytro Kułeby to Yevhenia Kułeba, a ojciec Ivan Kułeba był zawodowym dyplomatą i byłym wiceministrem spraw zagranicznych Ukrainy w latach 2003-2004. Ojciec Dmytro pełnił też funkcję ambasadora Ukrainy w Egipcie w latach 1997-2000, Czechach 2004-2009, Kazachstanie 2008-2019, a także w Armenii od 2019 r.

Dmytro Kułeba jest żonaty i ma dwoje dzieci: Yehora (ur. 2006 r.) oraz Liubova (ur. 2011 r.). Jego żona była numerem 1 na liście partyjnej Rady Miejskiej Kijowa partii Sługa Narodu w wyborach samorządowych w Kijowie w październiku 2020 r. Obecnie zasiada w Radzie Miejskiej Kijowa i jest sekretarzem Stałego Komitetu Rady Miejskiej Kijowa ds. Polityki Ekologicznej.

Wojna w Ukrainie

Od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę Dmytro Kułeba jest zaangażowany w rozmowy pomiędzy stroną ukraińską i rosyjską. Szef dyplomacji Ukrainy apelował i działał na rzecz zaostrzenia sankcji nakładanych na Rosję. Podczas wystąpienia na forum ONZ w lutym podkreślał, że rosyjska inwazji dotyczy nie tylko Ukrainy, ponieważ cały zachodni świat jest zagrożony. Uczestniczył m.in. w spotkaniu ministrów obrony i spraw zagranicznych USA i Ukrainy. Brał udział także w rozmowach dyplomatycznych na linii Ukraina-Rosja. Rozmawiał w tureckiej Antalyi z Siergiejem Ławrowem, ministrem spraw zagranicznych Rosji, a w spotkaniu brał udział szef dyplomacji Turcji Mevlut Cavusoglu.

Po ujawnieniu masakry na cywilach w ukraińskiej Buczy, wezwał Międzynarodowy Trybunał Karny do udania się do Buczy w celu zebrania dowodów na rosyjskie zbrodnie wojenne. Z jego inicjatywy Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy wysłało wniosek do Międzynarodowego Trybunału Karnego. Jak sam określił, postawienie sprawców masakry przed wymiarem sprawiedliwości jest sprawą jego życia i będzie zabiegał o to, dopóki wszyscy nie zostaną pociągnięci do odpowiedzialności.

Szef ukraińskiej dyplomacji zachęca także do przygarniania zwierząt dotkniętych wojną w Ukrainie. Sam zaadoptował szczeniaka z Mariupola.

d31m60o
Dmytro Kułeba
Wykształcenie

doktor nauk prawa międzynarodowego

Zawód

polityk

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d31m60o
d31m60o
d31m60o
Więcej tematów
d31m60o