PolskaXV Ogólnopolski Festiwal Dramaturgii Współczesnej w Zabrzu

XV Ogólnopolski Festiwal Dramaturgii Współczesnej w Zabrzu

XV Ogólnopolski Festiwal Dramaturgii Współczesnej w Zabrzu
Źródło zdjęć: © Fotolia | giuseppesavo

16.10.2015 07:30

13 spektakli zrealizowanych w teatrach całej Polski zostanie zaprezentowanych w ramach konkursu podczas XV Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona", który potrwa od 16 do 25 października w Zabrzu.

Festiwal ukierunkowany jest na realizacje i interpretacje dramatu powstałego po 1989 r., który stara się spełniać postulat "lustra rzeczywistości" i pokazywać człowieka w szerokim kontekście socjologicznym, obyczajowym, politycznym, religijnym. Jego organizatorami są miasto Zabrze i zabrzański Teatr Nowy.

- Festiwal wciąż ma się dobrze, spektakle nieustająco budzą zainteresowanie publiczności, a Teatr Nowy doskonale radzi sobie ze stroną techniczną przenoszonych do Zabrza przedstawień i wyjątkowo trafnie dobiera festiwalowy repertuar - powiedziała sekretarz festiwalu Beata Dąbrowiecka.

Jej zdaniem, wydarzenie jest nie tylko coroczną okazją do obejrzenia dobrych przedstawień i spotkania z uznanymi zespołami. - To przede wszystkim idealnie wykorzystana szansa artystycznej edukacji młodych widzów, od lat okupujących kasy w oczekiwaniu na bilet, z którego ktoś zrezygnuje, albo chociaż na wejściówkę - dodała.

Co roku do udziału w festiwalu zapraszane są najwybitniejsze polskie inscenizacje teatralne, prezentowane są na scenie Teatru Nowego, jak również w charakterystycznych dla Śląska obiektach postindustrialnych.

W tym roku będą to: "Sońka" Ignacego Karpowicza w reż. Agnieszki Korytkowskiej-Mazur (Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki w Białymstoku), "Lekcje miłości" Iriny Waśkowskiej w reż. Rafała Sabary (Teatr im.S.Jaracza w Łodzi), "Narodziny Fryderyka Demuth" autorstwa i w reżyserii Macieja Wojtyszko (Teatr im.J. Słowackiego w Krakowie), "Obwód głowy" Zbigniewa Brzozy i Wojtka Zrałka-Kossakowskiego w reż. Brzozy (Teatr Nowy w Poznaniu), "Obywatel K." Artura Pałygi w reż. Piotra Ratajczaka (koprodukcja Teatru Nowego w Zabrzu i Teatru im. J.Szaniawskiego w Wałbrzychu).

Kolejne pozycje konkursowe to: "Tata ma kota (albo poczytaj mi tato)" Szymona Bogacza, reż. Łukasz Witt-Michałowski (Scena Prapremier InVitro w Lublinie), "Good night cowboy" Julii Holewińskiej i Kuby Kowalskiego, reż. Kuba Kowalski (Teatr Dramatyczny im. J.Szaniawskiego w Wałbrzychu), "Zanim chłodem powieje dzień" autorstwa i w reżyserii Pawła Kamzy (Teatr im.H. Modrzejewskiej w Legnicy), "Tato" Artura Pałygi w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej (Teatr Bagatela w Krakowie), "Sąsiedzi" autorstwa i w reżyserii Andrzeja Sadowskiego (Teatr Barakah w Krakowie), "Zaręczyny" Wojciecha Tomczyka w reż. Marcina Sławińskiego (Teatr Nowy w Zabrzu), "Złoty smok" Rolanda Schimmelpfenniga w reż. Iwo Vedrala, (Teatr im.S. Jaracza w Olsztynie), "Matnia" Mirosława Dymczaka w reż. Rafała Matusza (Teatr im. A. Sewruka w Elblągu).

Festiwal ma charakter konkursowy, a jury decyduje o przyznaniu nagród. W tym roku zasiądą w nim aktorka i pisarka Joanna Szczepkowska, krytyk teatralny Jan Bończa-Szabłowski oraz reżyser i scenograf Waldemar Zawodziński.

Festiwalowi towarzyszą imprezy edukacyjne m.in. warsztaty dramatopisarskie, spotkania autorskie, wystawy plastyczne, warsztaty aktorskie, przeglądy spektakli Teatru Telewizji, prezentacje polskiego dramatu współczesnego przez młodzieżowe grupy teatralne, prezentacje miniaturek dramatu przeznaczone dla najmłodszego odbiorcy czytane w pobliskich ośrodkach edukacyjno - społecznych czy dyskusje widzów z twórcami przedstawień konkursowych.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także