Już nie tylko zakrętki od butelek. Będą kolejne zmiany

Po przytwierdzonych do butelek nakrętkach przyszła kolej na następne zmiany. Wkrótce obejmą one także m.in. popularne i często używane w sklepach "zrywki" czy hotelowe kosmetyki w mniejszych opakowaniach. Tak Unia Europejska chce walczyć z nadmiarem plastiku.

zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne
Źródło zdjęć: © PAP | Piotr Nowak
oprac. ALW

Od niedawna jesteśmy świadkami wprowadzonej zmiany dotyczącej przytwierdzonych do plastikowych butelek nakrętek. U wielu osób budzi to dużą niechęć, inni nie traktują tej modyfikacji jako problemu. Okazuje się jednak, że to tylko jedna z wielu zmian, które nas czekają.

Kolejne zakazy

Od 1 lipca Unia Europejska będzie walczyć z plastikiem wprowadzając kolejne zasady. Mowa o wycofaniu plastikowych kubków, talerzy, sztućców, opakowań na posiłki czy słomek.

W związku z tym klientom lokali gastronomicznych zamówione jedzenie będzie pakowane w ich własne, przyniesione pojemniki. W przypadku, gdyby chcieli oni jednak skorzystać z jednorazowego opakowania, będą musieli za nie zapłacić. Opłata za pudełko na żywność ma wynieść 25 groszy, natomiast za kubek z pokrywką - 20 groszy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Żółta kartka" dla PiS? Ryszard Czarnecki: utrzymaliśmy poparcie

To jednak nie koniec zmian, choć te pojawią się dopiero w dalszej perspektywie, bo od 2030 roku. Na postawie kolejnych uchwał przyjętych w kwietniu 2024 roku przez Parlament Europejski, za sześć lat w sklepach nie znajdziemy już tzw. "zrywek", czyli cienkich woreczków na artykuły spożywcze.

Do dyspozycji klientów w sklepie nie będzie już zatem foliowych opakowań, przeznaczonych do pakowania owoców czy warzyw. Ponadto wraz z tym zakazem zostanie wprowadzony zakaz dotyczący lokali gastronomicznych typu fast food w związku z podawaniem gościom dodatków takich jak ketchup czy majonez w plastikowych opakowaniach.

Nowe zasady dosięgną też branży hotelarskiej i plastikowych buteleczek - opakowań na kosmetyki. Te również będą zakazane.

Oprócz eliminacji plastiku, Unii Europejskiej zależy także na recyklingu. W związku z tym już za pięć lat na wszystkie kraje wspólnoty nałożony zostanie obowiązek osiągnięcia min. 90 proc. skuteczności w odzyskiwaniu plastikowych opakowań. System w życie wchodzi już od początku przyszłego roku i będzie się wiązał z doliczaniem kaucji w wysokości 1 zł do każdego szklanego opakowania i 50 groszy dla puszek oraz plastikowych butelek, które zwracane będą po ich oddaniu.

Czytaj również:

Źródło: Polsat News

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (789)