Trwa ładowanie...

Czy coś grozi za oderwanie zakrętki? Ministerstwo tłumaczy

Czy za oderwanie zakrętek coś grozi? W lipcu wejdzie dyrektywa, zgodnie z którą wszystkie opakowania napojów będą musiały mieć przytwierdzone zakrętki. Sprawa wywołała wiele kontrowersji. Resort klimatu tłumaczy, co należy zrobić z oderwanymi nakrętkami.

Dyrektywa plastikowa wejdzie w życie w lipcuDyrektywa plastikowa wejdzie w życie w lipcuŹródło: East News, fot: ARKADIUSZ ZIOLEK
d29jim4
d29jim4

1 lipca 2024 roku wejdzie w życie dyrektywa plastikowa, wprowadzająca obowiązek fabrycznego przytwierdzania zakrętek. Dotyczyć to będzie wszystkich butelek i kartonów wprowadzanych do sprzedaży.

Decyzja ma na celu zwiększyć odsetek plastiku poddawanego recyklingowi. Maszyny sortujące miały bowiem problem z wykrywaniem "samotnych" zakrętek, które trafiały do odpadów niepoddawanych ponownemu przetworzeniu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Odkrycie z dna rzeki. "Unikat w skali kraju"

Rozwiązanie wywołało wiele kontrowersji. Niektórzy twierdzili, że zakazane będzie odrywanie zakrętek czy też niemożliwe będą akcje charytatywne, polegające na ich zbieraniu.

d29jim4

Resort klimatu tłumaczy

Jak wygląda sytuacja? Portal Interia zapytał o to Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Przed wyrzuceniem do kosza (żółtego pojemnika) butelkę należy przede wszystkim zgnieść, a przypadkowo oderwaną zakrętkę zakręcić na pustej butelce" - 

Podkreślono, że za oderwanie nakrętek nic nie grozi. Przepisy bowiem zakazują jedynie wprowadzania do obrotów napojów w opakowaniach bez przymocowanych zakrętek. Nie będzie też zakazu żadnych zbiórek.

"Jeżeli natomiast konsument postanowi oderwać zakrętkę i przekazać ją w ramach zbiórki charytatywnej, nikt mu takiego działania nie zabrania" - napisał resort.

d29jim4

Czytaj więcej:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d29jim4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29jim4
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj