Czy coś grozi za oderwanie zakrętki? Ministerstwo tłumaczy
Czy za oderwanie zakrętek coś grozi? W lipcu wejdzie dyrektywa, zgodnie z którą wszystkie opakowania napojów będą musiały mieć przytwierdzone zakrętki. Sprawa wywołała wiele kontrowersji. Resort klimatu tłumaczy, co należy zrobić z oderwanymi nakrętkami.
1 lipca 2024 roku wejdzie w życie dyrektywa plastikowa, wprowadzająca obowiązek fabrycznego przytwierdzania zakrętek. Dotyczyć to będzie wszystkich butelek i kartonów wprowadzanych do sprzedaży.
Decyzja ma na celu zwiększyć odsetek plastiku poddawanego recyklingowi. Maszyny sortujące miały bowiem problem z wykrywaniem "samotnych" zakrętek, które trafiały do odpadów niepoddawanych ponownemu przetworzeniu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rozwiązanie wywołało wiele kontrowersji. Niektórzy twierdzili, że zakazane będzie odrywanie zakrętek czy też niemożliwe będą akcje charytatywne, polegające na ich zbieraniu.
Resort klimatu tłumaczy
Jak wygląda sytuacja? Portal Interia zapytał o to Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Przed wyrzuceniem do kosza (żółtego pojemnika) butelkę należy przede wszystkim zgnieść, a przypadkowo oderwaną zakrętkę zakręcić na pustej butelce" -
Podkreślono, że za oderwanie nakrętek nic nie grozi. Przepisy bowiem zakazują jedynie wprowadzania do obrotów napojów w opakowaniach bez przymocowanych zakrętek. Nie będzie też zakazu żadnych zbiórek.
"Jeżeli natomiast konsument postanowi oderwać zakrętkę i przekazać ją w ramach zbiórki charytatywnej, nikt mu takiego działania nie zabrania" - napisał resort.
Czytaj więcej: