Trwa ładowanie...
19-09-2014 19:46

Donald Tusk ewakuowany z uroczystości otwarcia teatru w Gdańsku

Uroczystość otwarcia Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku, w której uczestniczył Donald Tusk, została ze względów bezpieczeństwa przerwana przez Biuro Ochrony Rządu.

Share
d3ayctl

Wszyscy obecni w teatrze - wśród nich Donald Tusk z małżonką, minister kultury Małgorzata Omilanowska, wielu pomorskich posłów i przedstawiciele władz samorządowych - zostali poproszeni przez służby o wyjście z gmachu. W teatrze została znaleziona walizka, do której nikt się nie przyznał.

Później ustalono, że należała do jednego z tłumaczy obsługujących uroczystość.

Najpierw jednak teatr zwiedzał Donald Tusk. Na scenie do gości wypowiedział imię Makbet, co - zazwyczaj - oznacza nieszczęście. Tak też było i tym razem.

d3ayctl

Druga część wieczoru, w której udział wzięło ponad 2 tysiące gdańszczan, rozpoczęła się z półgodzinnym opóźnieniem.

Podczas uroczystości inauguracji działalności Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku ustępujący premier Donald Tusk podkreślał, że "Gdańsk zasługuje na najpiękniejszy i najnowocześniejszy teatr w Europie i w takim dzisiaj jesteśmy; tak jak zasługiwał na najpiękniejszy stadion czy Europejskie Centrum Solidarności".

Gdański Teatr Szekspirowski jest pierwszym w Polsce od kilkudziesięciu lat budynkiem teatralnym zbudowanym od fundamentów. Teatr będzie pełnił funkcję centrum sztuk i wydarzeń o międzynarodowym zasięgu. Ma być to teatr prezentujący kulturalne oblicze Polski, Europy i świata.

Z zewnątrz gmach teatru intryguje nietypową, ciemną cegłą oraz wyglądem niektórym przypominającym zamkniętą twierdzę. Zupełnie inaczej jest w środku. Dominują jasne kolory - biele i beże. Przestronne foyer prowadzi do serca teatru, czyli sceny i widowni, która może pomieścić maksymalnie 600 osób.

Nowa instytucja kultury będzie działać na zasadzie impresariatu, bez stałego zespołu aktorskiego. Będą tu pokazywane przedstawienia z całego świata. Jako pierwszy zostanie wystawiony "Hamlet" londyńskiego The Shakespeare's Globe. Spektakl rozpocznie Tydzień Brytyjski, który potrwa do 26 września.

d3ayctl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ayctl
Więcej tematów