Jak w Polsce witano Nowy Rok
W ostatnim dniu roku w wielu miastach odbyły się sylwestrowe zabawy plenerowe. Imprezy najczęściej uświetniły występy gwiazd polskiej muzyki oraz pokazy sztucznych ogni.
31.12.2006 | aktual.: 01.01.2007 14:56
Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/sylwester-2006-w-polsce-6038691688915585g )[
]( http://wiadomosci.wp.pl/sylwester-2006-w-polsce-6038691688915585g )
Sylwester 2006 w Polsce
Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/sylwester-2006-6038708068319873g )[
]( http://wiadomosci.wp.pl/sylwester-2006-6038708068319873g )
Sylwester 2006
Koncertowo w Krakowie i Wrocławiu
Największe koncerty odbyły się w Krakowie i we Wrocławiu. Na krakowskim Rynku Głównym na scenie pojawili się m.in. Maryla Rodowicz, Krzysztof Krawczyk, Kayah, Edyta Górniak, Piotr Rubik, Reni Jusis, Monika Brodka, Zakopower i Ewelina Flinta. Organizatorzy spodziewali się, że bawić się będzie ponad 40 tys. osób.
Według policji, we Wrocławiu bawiło sie ok 140 tys. osób. Zabawa na rynku zakończyła się około godziny drugiej w nocy. Nad bezpieczeństwem zgromadzonych widzów czuwało kilkuset policjantów oraz ponad setka strażników miejskich i pracowników ochrony. Statystycznie rzecz biorąc wrocławski rynek był tej nocy bardzo bezpiecznym miejscem - powiedziała rzeczniczka Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu Beata Tobiasz.
Gwiazdy w Katowicach
Z kolei w stolicy Dolnego Śląska na scenie wystąpili m.in. Bajm, Piasek, Kasia Cerekwicka, Ania Dąbrowska, Urszula, Szymon Wydra, Kombi, Danzel, Kate Ryan i Velvet. Specjalnie przygotowane horoskopy przeczytał Wojciech Mann, a życzenia noworoczne widzom złożyli m.in. Stanisław Tym i Grzegorz Halama.
Plenerowo i kulturalnie w Warszawie
Plenerowego Sylwestra nie było na Placu Zamkowym w Warszawie. W stolicy tylko władze Bemowa zorganizowały bezalkoholową zabawę przed tamtejszym ratuszem. Również katowiczanom nie mieli imprezy pod gołym niebem.
Sylwester w teatrze czy operze?
Czemu nie. Większość dużych teatrów w kraju przygotowała na tę wyjątkową noc specjalne atrakcje. Prawdziwa uczta czekała na melomanów w Operze Narodowej w Warszawie. Dyrektor Janusz Pietkiewicz zaprosili gości na bal u księcia Orłowskiego. Księciem i wodzirejem był tenor Jacek Laszczkowski. Fragmenty najpiękniejszych oper wykonały międzynarodowe gwiazdy, między innymi Małgorzata Walewska, Jerris Cates, Andrzej Dobber i Richard Hobson. Bal ubarwiła specjalna choreografia przygotowana przez balet Opery Narodowej jak Bal kadetów czy fragmenty Zorby.
W Filharmonii Narodowej Antoni Witt poprowadził wieczór w rytmie walca. Pod znakiem operetki i musicalu upłynął sylwester w Sali Kongresowej.
Sylwester na ludowo
Nietypowy - Sylwester na ludowo - zaproponował warszawski Teatr Montownia. Teatr Obrzędowy Lubominiaki z Boniewa pokazał sztukę "Popieliny". A po przedstawieniu Montownia została opanowana przez polki i oberki.
Inne teatry na sylwestrowy wieczór proponowały zazwyczaj repertuar rewiowy lub sztuki o treści lekkiej i przyjemnej. W warszawskim Teatrze Syrena można było obejrzeć komedię "Klub hipochondryków 2". Tradycyjnie przez cały wieczór zbierane były pieniądze na rzecz Fundacji Dzieciom "Zdążyć z Pomocą".
Teatry i opery w ten szczególny wieczór proponowały coś dla ducha, ale i coś dla ciała. Wszędzie strzelały korki od szampanów, a gościom serwowano poczęstunek i liczne niespodzianki. W Syrenie najbardziej oczekiwano loterii, podczas której można było wygrać cenne nagrody, między innymi wycieczkę zagraniczną dla dwóch osób.
Sylwester w kinie
Sylwester można też było spędzić w kinie. Nie ogranicza się to jednak do siedzenia przed ekranem. W warszawskim Multikinie odbyła się impreza w klimacie gangsterskim. Można było potańczyć, zagrać w ruletkę i blackjacka.
Ceny Sylwestra w teatrze i kinach wahały się od 170 do 500 złotych od osoby. Sylwester w pociągu
Zabawę sylwestrową w specjalnym pociągu jadącym z Krakowa do Włoszczowy (Świętokrzyskie) zorganizowało Stowarzyszenie Miłośników Kolei. W balu wzięło udział 150 osób - salę taneczną zastąpiły przedziały, w których wymontowano siedzenia.
W oryginalny sposób Nowy Rok witali uczestnicy zabaw w podziemiach kopalni soli w Bochni i Wieliczce. Z kolei na zamku w Golubiu-Dobrzyniu odbył się bal rycerski w historycznych strojach, a w nieodległej Szafarni - miejscu wakacyjnego wypoczynku młodego Fryderyka Chopina - bal nawiązujący do tradycji XIX-wiecznych zabaw.
Bezalkoholowo w Licheniu
Ok. 225 osób wzięło udział w bezalkoholowym balu sylwestrowym, zorganizowanym w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu (Wielkopolskie). Nowy Rok powitano mszą świętą w bazylice. Również górale i turyści, przebywający w Beskidach, mogli powitać rok 2007 na mszach świętych, odprawionych przy schronisku na Markowych Szczawinach w masywie Babiej Góry oraz na Matysce w Beskidzie Śląskim.
Kulturalnie w Poznaniu
Zabawa w stylu dancingowym czekała na wszystkich, którzy chcieli spędzić tegorocznego sylwestra pod gołym niebem w centrum Poznania. Przed Centrum Kultury Zamek wystąpiły zespoły Los Locos i Leszcze.
Wielu poznaniaków spędziło Sylwestra w teatrach. O 19.00 rozpoczął się sylwestrowy koncert w Teatrze Muzycznym. O tej samej porze Teatr Wielki imienia Stanisława Moniuszki zaprezentował operę Rogera Watersa "Ca ira". W partii mistrza ceremonii wystąpił Rafał Songan.
Na Sylwestrowym Koncercie w Auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza zaśpiewali trzej tenorzy: Dariusz Stachura, Paweł Skałuba i Adam Zdunikowski. Orkiestrę Filharmonii Poznańskiej poprowadziła Iwona Sowińska.
Wielu poznaniakow zdecydowało, że spędzą ten niepowtarzalny wieczór i noc w zupełnie inny niż dotąd sposób. Szampańską zabawę zapewniły kina. Przygotowały m.in. przedpremierowe pokazy filmu Toma Tykwera "Pachnidło", opartego na bestsellerowej powieści Patricka Sueskinda. To historia seryjnego mordercy sprzed wieków, mającego genialny węch i zabijającego młode kobiety po to, aby stworzyć swój idealny zapach. Film wejdzie na ekrany w połowie stycznia. Białystok w klimacie operetkowym
Na koncerty i sylwestrowy spektakl w Białymstoku wszystkie bilety zostały wyprzedane. Dwa koncerty z utworami operowymi, operetkowymi i przebojami z musicali przygotowała na niedzielny wieczór Filharmonia Podlaska. Orkiestrę poprowadził Łukasz Borowicz. Solistami buli natomiast Bożena Zawiślak-Dolny (mezzosopran) i Romuald Spychalski (tenor). Sylwestrowe koncerty w filharmonii zawsze przyciągają nadkomplet publiczności.
Operetkowy koncert organizował także Białostocki Ośrodek Kultury. Wystąpili tam m.in. tenorzy: Czesław Jakubiec i Krzysztof Wierzchowski, sopranistka Sabina Olbrych-Szafraniec oraz Orkiestra Kameralna "Bella Musica".
Sylwestra można było także spędzić w kinie Pokój w Białymstoku. Kino przygotowało na specjalny seans trzy filmy: "Borat", "Dobry rok" oraz "Eragon". O północy kinomani dostali lampkę szampana.
O 22.30 na placu przed Teatrem Dramatycznym rozpoczęła się plenerowa impreza sylwestrowa, której gwiazdą była Małgorzata Ostrowska.
Sylwester w jaskini
Sylwester to dzień ostrego pogotowia dla ratowników z grupy jurajskiej GOPR. W blisko tysiącu jaskiń, jakie są na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej, młodzi ludzie spędzają ostatni dzień w roku. Często jednak nie są świadomi niebezpieczeństwa, jakie może ich spotkać.
Łączenie sportów paraekstremalnych, takich jak chodzenie po jaskini, z alkoholem, który zwykle towarzyszy imprezom sylwestrowym, może doprowadzić do tragedii - ostrzegał naczelnik grupy jurajskiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Piotr Van der Coghen.
Dlatego ratownicy trzymali rękę na pulsie. Przez całą dobę czynny jest numer alarmowy pogotowia 601 100 300. Może on się przydać także narciarzom. Ich również w Jurze nie brakuje. Od soboty czynne są bowiem dwa wyciągi narciarskie na Cisowej i Morsku. Tłumy wielbicieli sportów zimowych zjeżdżają się więc do Jury.
Według przeprowadzonego na początku grudnia sondażu CBOS ponad połowa Polaków (57%) zdecydowała powitać Nowy Rok w domu z rodziną. Natomiast co dziesiąty Polak spędzi Sylwestra na prywatnym spotkaniu w mieszkaniu znajomych lub przyjaciół. Tylko 5% ankietowanych wybiera się na bal do restauracji lub kawiarni, albo organizuje spotkanie ze znajomymi u siebie w domu.