Trwa ładowanie...
dptd9bh

W Gdańsku będzie można oglądać występy teatralne pod gołym niebem

95 mln zł, 53 tys. metrów kwadratowych i widownia na ponad 600 miejsc - tak w liczbach prezentuje się Gdański Teatr Szekspirowski, który w piątek zainauguruje swoją działalność.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W Gdańsku będzie można oglądać występy teatralne pod gołym niebem
(wikipedia)
dptd9bh

W najbliższy piątek po ponad trzech latach budowy dojdzie do najważniejszego dla pasjonatów teatru wydarzenia tego sezonu. Swoją działalność rozpocznie Gdański Teatr Szekspirowski. Piątkowym popołudniem dojdzie do otwarcia, a nawet otwarć nowego gmachu, ponieważ uroczystość została zorganizowana w dwóch etapach.

O godz. 17:00 odbędzie się część oficjalna ze wstępem dla gości posiadających zaproszenie. Pozostali mieszkańcy Trójmiasta oraz turyści będą mogli podziwiać nowy gmach od 21:30, niestety również na tę część nie ma już biletów.

Organizatorzy szacują, że o 21:00 pod gmachem może być nawet 5 tys. ludzi. Obejrzą oni pokaz fechtunku Królewskiej Szkoły Szermierczej z Madrytu. Wydarzenie jest nawiązaniem do istniejącej w miejscu nowo wybudowanego gmachu dawnej szkoły fechtunku. Pokaz szermierzy, wśród których znajdą się także profesorowie madryckiej szkoły, będzie symboliczną walką o teatr. Grupa zwycięzców w tym pojedynku uwolni dobre duchy miejsca oraz otworzy wrota, przez którą będą mogli wejść widzowie.

dptd9bh

W drugiej kolejności wystąpi grupa z akrobatycznego teatru tańca. Artyści będą się unosić w powietrzu i tańczyć na murach. Tak skonstruowany występ ma odnosić się do dobrych duchów miejsca.

Gdy tylko drzwi do wnętrza budynku zostaną otwarte nastąpi triumfalny przemarsz gdańszczan przez teatr. Zwiedzić nowo otwarty gmach będą mogli wszyscy, którzy zaopatrzyli się w darmowe wejściówki. Po gmachu zwiedzających oprowadzą artyści, szermierze oraz akrobaci.

Przymiotnik "szekspirowski" oznacza, że gmach w swojej konstrukcji nawiązuje do XVI-wiecznych, angielskich teatrów. Budynek posiada ruchomy, rozsuwany dach, który pozwala na wystawianie spektakli pod gołym niebem, czyli dokładnie w taki sam sposób jak uprawiano sztukę w czasach Szekspira.

Nowy teatr zapoczątkuje swoją działalność 20 września tzw. Tygodniem Brytyjskim. W ramach obchodów zostaną wystawione sztuki przygotowane przez zespół ze słynnego angielskiego The Globe Theatre. Do najsłynniejszych dramatów, które niebawem będzie można zobaczyć w Trójmieście należą Maria Stewart, Hamlet oraz Missing.

dptd9bh

Podziel się opinią

Share
dptd9bh
dptd9bh
Więcej tematów