Trwa ładowanie...
d1boq5i

Wypadek Beaty Szydło w Oświęcimiu. Reakcje na wyrok sądu

Po ponad trzech latach zapadł wyrok ws. wypadku z udziałem byłej premier w Oświęcimiu. Sąd orzekł warunkowe umorzenie. Decyzję skomentował m.in. Jacek Sasin, który domaga się przeprosin dla SOP. Głos zabrał też wywołany przez wicepremiera polityk KO Michał Szczerba.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wyrok ws. wypadku Beaty Szydło w Oświęcimiu. Komentarze
Wyrok ws. wypadku Beaty Szydło w Oświęcimiu. Komentarze (Jarek Praszkiewicz / Forum)
d1boq5i

Sąd Rejonowy w Oświęcimiu wydał w czwartek nieprawomocny wyrok ws. wypadku z udziałem Beaty Szydło. Kolumna, w której poruszało się auto z ówczesną szefową rządu, zderzyła się w 2017 r. z seicento prowadzonym przez Sebastiana Kościelnika. Sąd uznał, że mężczyzna jest winny nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego.

Wobec Kościelnika zostało umorzone postępowanie karne, ale ma zapłacić byłej premier i funkcjonariuszowi BOR po tysiąc złotych nawiązki. Przepisy złamał również kierowca BOR, który wyprzedzał na podwójnej ciągłej. O tej sprawie została poinformowana prokuratura. Trzy rządowe auta nie stanowiły także kolumny uprzywilejowanej, bo używały sygnalizacji świetlnej, a nie dźwiękowej.

Wyrok ws. wypadku Beaty Szydło w Oświęcimiu. Komentarze

d1boq5i

Decyzja sądu wywołała komentarze. "Warunkowe umorzenie sprawy i zwolnienie z opłat sądowych - wyrok ws. Sebastiana Kościelnika, kierowcy seicento. Czyli praktycznie powtórka tego, o co wnioskowała sama prokuratura w marcu 2018" - napisał Marcin Makowski z WP. "Sprawiedliwe sądy za PiS? Przy kontynuacji władzy Andrzeja Dudy każdy spór sądowy z władzą będzie nie do wygrania dla obywatela. Nawet jak ma rację" - uważa warszawski radny KO Adam Matusik.

Zobacz też: Wybory 2020. Borys Budka: sprawę wypadku w Oświęcimiu należy przypominać

"Warunkowe umorzenie postępowania ws. Sebastiana, z którym zderzyła się kolumna rządowa, oznacza, że zdaniem sądu 'okoliczności popełnienia czynu nie budzą wątpliwości'. Chciałbym zobaczyć to uzasadnienie" - komentuje Mikołaj Małecki z Katedry Prawa Karnego UJ. "Sąd w tym procesie nie zajmował się kierowcami BOR. Winnych wypadkowi może być - niezależnie od siebie - kilku kierowców" - dodaje w innym wpisie.

d1boq5i

Przeczytaj: Wyrok w sprawie kierowcy seicento. Prawnik Sebastiana Kościelnika komentuje

Wyrok ws. wypadku Szydło w Oświęcimiu. Jacek Sasin chce przeprosin

Głos ws. wyroku zabrali również posłowie. "Czy panowie Rafał Trzaskowski, Borys Budka, Sławomir Nitras i Michał Szczerba widzieli wyrok sądu ws. wypadku premier Szydło? Atakowaliście ludzi służących państwu, szerzyliście chamskie fake newsy o SOP i tym zdarzeniu. Należą się przeprosiny funkcjonariuszom Służby Ochrony Państwa, już!" - apeluje Jacek Sasin.

Na słowa wicepremiera zareagował ostatni z wymienionych. "Pamiętaj obywatelu, że jeśli kiedykolwiek władza z dygnitarzem PiS w kolumnie wjedzie w ciebie, to zanim sprawa trafi do sądu, w dziwnych okolicznościach zostaną uszkodzone w prokuraturze płyty z monitoringu, które przesadzają o twojej niewinności" - podkreśla Szczerba.

d1boq5i

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1boq5i

Podziel się opinią

Share

d1boq5i

d1boq5i
Więcej tematów