Trwa ładowanie...

Wybory parlamentarne a minimalna frekwencja. Czy ma wpływ na ważność głosowania?

Wybory parlamentarne są najważniejszym wydarzeniem politycznym w 2023 roku. Głosowanie odbędzie się 15 października. Udział w nim będą mogły wziąć osoby posiadające prawo wyborcze. Czy w przypadku wyborów do Sejmu i Senatu frekwencja ma wpływ na ich ważność?

Frekwencja wyborcza a ważność głosowania. Wybory parlamentarne 2023Frekwencja wyborcza a ważność głosowania. Wybory parlamentarne 2023Źródło: NurPhoto via Getty Images, fot: NurPhoto
d1jcim2
d1jcim2

Udział w wyborach w Polsce nie jest prawnym obowiązkiem - wyborcy mogą wziąć udział w głosowaniu dobrowolnie. Średnia frekwencja w wyborach parlamentarnych w Polsce wynosiła dotychczas 50,83 proc. Czy mała frekwencja wyborcza wpływa na ważność głosowania do Sejmu i Senatu?

Wybory 2023. Jaka musi być minimalna frekwencja, aby głosowanie było ważne?

W polskim systemie wyborczym nie istnieje minimalna frekwencja, wskazująca na wiążący wynik głosowania. Oznacza to, że nawet w przypadku, gdy w głosowaniu weźmie udział kilka procent osób uprawnionych, głosowanie nie będzie powtarzane.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zbojkotują referendum? Poseł KO o gigantycznych przekrętach PiS

Duża frekwencja jest jednak uważana za ważny czynnik procesu wyborczego - oznacza bowiem, że o podziale mandatów zdecydowała znacząca część wyborców. Mała frekwencja wyborcza jest przez ekspertów natomiast interpretowana jako niskie zaangażowanie obywateli w politykę lub brak zaufania obywateli do systemu wyborczego.

d1jcim2

Wybory parlamentarne 2023. Frekwencja a głosowanie. W tym przypadku to decydujący czynnik

Frekwencja ma jednak decydujące znaczenie w przypadku referendum. Wskazuje na to pkt. 3 artykułu 125 Konstytucji RP. Zgodnie z jego treścią, "jeżeli w referendum ogólnokrajowym wzięło udział więcej niż połowa uprawnionych do głosowania, wynik referendum jest wiążący". Ważność referendum stwierdza Sąd Najwyższy.

Wszystkie informacje o wyborach 2023 znajdziesz TUTAJ.

Frekwencja w wyborach parlamentarnych. Ile wynosiła w poprzednich latach?

Pierwsze, częściowo wolne wybory parlamentarne w Polsce po II wojnie światowej odbyły się w 1989 roku. Od tego czasu Polacy dziewięciokrotnie wybierali swoich przedstawicieli do Sejmu i Senatu. Jaka wówczas była frekwencja wyborcza?

  • Wybory parlamentarne 1989 - 62,70 proc. (25,31 proc. druga tura)
  • Wybory parlamentarne 1991 - 43,20 proc.
  • Wybory parlamentarne 1993 - 52,13 proc.
  • Wybory parlamentarne 1997 - 47,93 proc.
  • Wybory parlamentarne 2001 - 46,29 proc.
  • Wybory parlamentarne 2005 - 40,57 proc.
  • Wybory parlamentarne 2007 - 53,88 proc.
  • Wybory parlamentarne 2011 - 48,92 proc.
  • Wybory parlamentarne 2015 - 50,92 proc.
  • Wybory parlamentarne 2019 - 61,74 proc.
d1jcim2

W wyborach parlamentarnych 2023 Polacy wybiorą 100 senatorów oraz 460 posłów. Głosowanie odbędzie się w tysiącach lokali wyborczych w Polsce i na świecie. Wyborcy będą mogli oddać głos na kandydatów do Sejmu i Senatu, a także wyrazić swoje zdanie w referendum w godzinach 7:00-21:00.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1jcim2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jcim2
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj