Rocznica wyborów 4 czerwca 1989 r. Tak wyglądała Warszawa 31 lat temu [ZDJĘCIA]
4 czerwca 1989 r. odbyły się pierwsze, częściowo wolne wybory w powojennej Polsce. W czwartek przypada 31. rocznica tego wydarzenia. Zdjęcia uwieczniły niezwykłego ducha tamtych czasów. Zobaczmy, jak zmieniała się Warszawa w tle tych wydarzeń historycznych.
04.06.2020 | aktual.: 04.06.2020 09:50
Wybory parlamentarne w Polsce, zwane też czerwcowymi lub kontraktowymi, przeprowadzono 4 czerwca 1989 r. Wybranych zostało 460 posłów na Sejm PRL oraz 100 senatorów do nowo utworzonego Senatu PRL.
Zasady wyborów ustalono przy Okrągłym Stole, a opozycja mogła zdobyć w Sejmie tylko ograniczoną liczbę mandatów - dlatego niższą izbę parlamentu, którą wtedy wybrano nazywa się "sejmem kontraktowym". 4 czerwca odbyła się pierwsza tura wyborów - frekwencja wyniosła w nich 62 proc.
Wybory zakończyły się zdecydowanym zwycięstwem opozycji solidarnościowej zorganizowanej wokół Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie. Kandydaci wspierani przez "Solidarność" zdobyli wszystkie mandaty w Sejmie przeznaczone dla bezpartyjnych. Objęli także 99 na 100 miejsc w Senacie.
Takich wyników nikt się nie spodziewał. Oznaczały one całkowitą klęskę komunistycznego obozu rządowego. Za najbardziej prestiżową porażkę uznano przegraną niemal wszystkich kandydatów z tzw. listy krajowej, obejmującej większość przywódców reżimu.
W wyniku tamtych wyborów Polska stała się pierwszym państwem bloku wschodniego, w którym przedstawiciele opozycji demokratycznej uzyskali realny wpływ na sprawowanie władzy. Otworzyło to drogę do powstania po kilku miesiącach koalicyjnego rządu solidarnościowej opozycji i PZPR. Pierwszym od wojny niekomunistycznym premierem został przedstawiciel "Solidarności" Tadeusz Mazowiecki.
Wybory czerwcowe uznawane są za moment przełomowy procesu przemian politycznych w Polsce. Zapoczątkowały przyspieszenie transformacji ustrojowej. Przypominając sobie tamte historyczne dni, zobaczmy na zdjęciach z czerwca 1989 roku jak 31 lat temu wyglądała Warszawa. Poznajecie jeszcze te miejsca?
1. Warszawa, 04.06.1989 r. Wybory do Sejmu i Senatu. Hasła wyborcze nad biurem wyborczym Solidarności na placu Konstytucji w kawiarni Niespodzianka. Fot. Agencja Forum
2. Warszawa, 04.06.1989 r. Wybory do Sejmu i Senatu. Punkt wyborczy przy ul. Stanisława Wyspiańskiego na Żoliborzu. Na zdjęciu plakat zaprojektowany przez Tomasza Sarneckiego, z filmowym szeryfem Garym Cooperem na tle napisu Solidarność, zachęca do uczestnictwa w wyborach hasłem: W samo południe 4 czerwca 1989. Z lewej członek Komitetu Obywatelskiego przy Przewodniczącym NSZZ Solidarność Jacek Kuroń, obok Adam Wajrak. Fot. PAP, Jan Morek.
3. Warszawa, 04.06.1989 r. Wybory do Sejmu i Senatu. Milicja atakuje protestujących z transparentem "Sowieci do domu!" na Krakowskim Przedmieściu. Fot. Agencja Forum.
4. Warszawa. Wiec Solidarności na warszawskim Ursynowie przed wyborami do Sejmu. Działacze rozkładają wielki plakat. Fot. Agencja Forum.
5. Warszawa, 04.06.1989 r. Wybory do Sejmu i Senatu. Punkt informacyjny Komitetu Obywatelskiego Solidarność przed Pałacem Kultury i Nauki. Fot. PAP Ireneusz Sobieszczuk.
6. Warszawa. Kampania wyborcza. Transparent Warszawskiego Porozumienia Wyborczego Organizacji Społecznych rozwieszony w Alejach Jerozolimskich. Fot. PAP Marcin Wegner.
7. Warszawa. Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała o wynikach głosowania i wynikach wyborów do Sejmu i Senatu PRL. Przed siedzibą Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" na Placu Konstytucji. Fot. PAP Janusz Mazur.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.