RegionalneWarszawaŚwięto Kina Niemego

Święto Kina Niemego

Nieme filmy z muzyką na żywo w wykonaniu znanych grup po raz dziesiąty w kinie Iluzjon

Święto Kina Niemego

26.11.2012 08:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W tę środę Filmoteka Narodowa zainauguruje jubileuszową, dziesiątą edycję Święta Niemego Kina. Edycję jest wyjątkowa nie tylko pod względem długości – aż 5 dni wypełnionych filmową pantomimą okraszoną muzyką – ale również pod względem ilości filmów (21 tytułów) oraz formuły. Co więcej, festiwal odbędzie się we właśnie otwartym na nowo otwartym po remoncie kinie Iluzjon.

Formuła festiwalu jest o tyle interesująca, że muzyka do filmów będzie wykonywana na żywa. Oprawę muzyczną festiwalu przygotowują zespoły niezwykle różnorodne pod względem stylu. Podczas pięciu dni festiwalu na scenie Iluzjonu królować będą jazz, rock, elektro, a towarzyszyła im będzie muzyka kameralna i folk, dzięki którym prezentowane filmy nabiorą zapewne nowych i niespodziewanych znaczeń. Wśród wykonawców pojawią się: Myslovitz, Pustki, Jordi Sabatés, Barock Quartet, J4ZZ Puzone, Alters, Wojciech Hartman, Christophe Voisé i wielu innych.

Repertuar festiwalu zawiera wiele perełek. Filmy "Natana Mędrca" oraz "Żona Faraona" przez lata były uważane za zaginione, teraz zostały wydobyte na światło dzienne i odrestaurowane. Na zakończenie również prawdziwa gratka – prezentacja niemego pieczołowicie zrekonstruowanego i poddanego wszelkim zabiegom restauracyjnym przez specjalistów z FN - filmu wyprodukowanego w Niemczech w 1918 r. z udziałem Poli Negri „Mania”. W programie ponadto kino grozy lat 20. – arcydzieła niemej kinematografii, filmy obyczajowe, odważnie i nie bez kłopotów cenzuralnych przełamujące ówczesne tabu oraz pokazy specjalne. A także zestaw filmów dla najmłodszej publiczności.

Na najmłodszych będa czekać także warsztaty, podczas których będą poznawać tajniki udźwiękawiania filmów nie tylko za pomocą tradycyjnych instrumentów takich jak gitara, fagot, trąbka, ale tych tworzonych własnoręcznie z butelek, pudełek i folijek. Festiwal to także wydarzenia towarzyszące, m.in. wystawa poświęcona Poli Negri czy wystawa poświecona zrekonstruowanemu filmowi „Pan Tadeusz”.

Ceny biletów: ulgowy - 16 zł/ normalny - 20 zł / seans otwarcia – 27 zł / karnet na wszystkie projekcje – 270 zł

Obraz
Obraz
Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także