RegionalneWarszawaNasz patronat: Święto Niemego Kina

Nasz patronat: Święto Niemego Kina

Dziś rusza autorski festiwal filmów niemych z muzyką na żywo, realizowany i opracowywany przez Filmotekę Narodową. Wybitne dzieła kinematografii! [ZWIASTUN]

Nasz patronat: Święto Niemego Kina

11. festiwal filmów niemych z muzyką na żywo otworzy nieśmiertelne dzieło F. W. Murnaua "Wschód słońca" - pierwszy film reżysera zrealizowany w USA, nagrodzony Oscarem za wybitne osiągnięcie artystyczne, a także za zdjęcia i dla najlepszej aktorki – Janet Gaynor. Oprawę muzyczną tego obrazu, uznawanego za najlepszy film epoki niemej, zapewni osiemnastoosobowa Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego.

Niekwestionowaną gwiazdą tegorocznej edycji będzie Alfred Hitchcock. W programie znalazły się cztery zrekonstruowane przez The British Film Institute filmy Mistrza z lat 1926-1929: "Na ringu", "Żona farmera", "Lokator" i "Szantaż". Cztery tak różne filmy Hitchcocka dały asumpt do tego, by zaprezentować je w czterech skrajnie różnych odsłonach muzycznych: od klasycznego tapera – włoskiego pianisty Antonia Coppoli grającego do "Szantażu", poprzez folkowy zespół Propaganda East Collective ilustrujący "Żonę farmera" i jazzowy skład Film Jazz Project z wybitnym amerykańskim trębaczem Michaelem „Patchesem” Stewartem – "Na ringu", po rockowe brzmienia zespołu The Washing Machine, które usłyszymy w "Lokatorze".

Wspomniana hitchcockowska aktorka - Anny Ondra (Anna Ondráková) rozpoczynała karierę w Czechosłowacji na początku lat dwudziestych XX w., z czasem stając się jedną z najpopularniejszych w tym kraju gwiazd srebrnego ekranu. Dzięki współpracy z Czeskim Centrum w Warszawie i Narodowym Archiwum Filmowym w Pradze zobaczymy Ondrę w horrorze z 1921 roku - "Przybysz z ciemności". Filmowi akompaniować będzie czeskiego trio Neuvěřitelno (Andrea Rottin, Jan Procházka, Tomáš Majtán).

W programie także:
"Sonata Kreutzerowska" – ekranizacji kontrowersyjnej noweli Lwa Tołstoja, wczesne burleski Chaplina, duńskie scince-fiction - "Misja na Marsa", zilustrowane elektroniczną muzyką duetu Mathplanete oraz odnaleziony po latach film Henryka Szaro "Zew morza", którego akcja po raz pierwszy w polskim kinie dzieje się na morzu.

Na specjalne życzenie widzów zostanie powtórzona zeszłoroczna projekcja filmu zrekonstruowanego przez Filmmuseum München – "Natan mędrzec". Tym razem muzykę wykona na żywo zespół KROKE. Projekcje uzupełnią pokazy przedwojennych reklam oraz kronik PAT. Seansom filmowym towarzyszą warsztaty dla dzieci oraz seria wykładów na temat początków kina.

Zapraszamy więc w niezwykłą podróż w czasie do okresu, gdy kino nie znało technologii 3D, nie znało komputerowych efektów specjalnych, nie znało koloru.., ba! nie znało nawet dźwięku!

PROJEKCJE:
Sala STOLICA, 10.04 – czwartek
19.30 - "Wschód słońca"
Muzyka: Orkiestra Kameralna im. Karola Namysłowskiego pod batutą Rafała Rozmusa
11.04 – piątek,
18.00 - "Żona farmera"
Muzyka: Propabanda
21.00 - "Szantaż" (Męka milczenia)
Muzyka: Antonio Coppola
23.00 - "Przybysz z ciemności"
Muzyka: Neuvěřitelno
12.04 – sobota
17.00 - "Natan Mędrzec"
Muzyka: KROKE
20.00 - "Zew morza"
Muzyka: Orkiestra kameralna pod batutą Krzesimira Dębskiego
23.00 - "Misja na Marsa"
Muzyka: Mathplanete
13.04 – niedziela
16.30 - "Sonata Kreutzerowska"
Muzyka: Martin Janiček oraz Bethany Lankorin
18.30 - "Lokator"
Muzyka: Washing Machine
21.00 - "Na ringu"
Muzyka: Film Jazz Project feat. Michael "Patches" Stewart

Sala MAŁA CZARNA
12.04 - sobota
11.30 Czary. Mary. Kino - Warsztaty z animacji poklatkowej dla dzieci
14.30 - "Charlie na ślizgawce"
Muzyka: Magdalena Tajchma i Paweł Zalewski
13.04 – niedziela
13.30 - „Zew morza” – rekonstrukcja
Prelekcja Michała Pieńkowkiego
14.30 - Opowiadać cieniem - F.W. Murnau i jego operatorzy. Wykład dr Katarzyny Taras
15.30 - Alfred Hitchcock – nie tylko thriller. Wykład red. naczelnego miesięcznika KINO - Andrzeja Kołodyńskiego
Projekcje uzupełnią pokazy przedwojennych reklam oraz kronik PAT.

Rezerwacje: Kasa kina – 22 462 72 60; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl.
Ceny biletów:
Normalny – 25 zł
Ulgowy – 20 zł
Warsztaty dla dzieci – 14 zł (liczba miejsc ograniczona)
Wykłady – 10 zł, natomiast z biletem na dowolny seans 11. ŚNK wstęp wolny po wcześniejszym odbiorze bezpłatnej wejściówki w kasie kina (liczba miejsc ograniczona). Szczegóły znajdziemy na TEJ STRONIE
*Kino Iluzjon mieści się przy ul. Narbutta 50a. *

*Zobaczcie też zwiastun Festiwalu! *

Obraz

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)