Trybunał w Strasburgu ws. sędziego Wróbla. "Przełomowe"
Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu wydał zabezpieczenie w sprawie sędziego Sądu Najwyższego prof. Włodzimierza Wróbla - przekazało Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia. Izbie Dyscpylinarnej SN nakazano powstrzymanie się od działań ws. sędziego.
"Przełomowe zabezpieczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie Sędziego Sądu Najwyższego prof. Wróbla" - przekazało w mediach społecznościowych stowarzyszenie Iustitia oraz adwokat Sylwia Gregorczyk-Abram z inicjatywy "Wolne Sądy".
"Trybunał strasburski nakazuje Izbie Dyscyplinarnej zaniechanie jakichkolwiek działań w jego sprawie, ponieważ ta nie gwarantuje prawa do niezawisłego sądu" - napisała Greogorczyk-Abram, informując o decyzji ETPCz ws. sędziego Włodzimierza Wróbla.
"Wszystkie organy państwa polskiego muszą się do tego zastosować" - zaznaczyła.
Zobacz też: Kim jest tak naprawdę Kaczyński. Ekspert wskazuje jego rolę
Do zabezpieczenia ws. sędziego Wróbla odniósł się na Twitterze wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.
"Kolejny kuriozalny precedens wobec Polski. Teraz ustawy nam chce zawieszać ETPCz. Szkoda, że nigdy tacy odważni nie byli wobec Rosji. Symboliczne, wymowne, ale w świetle kognicji ETPCz bezwartościowe orzeczenie" - napisał Kaleta.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Sędzia Włodzimierz Wróbel wielokrotnie krytykował zmiany wprowadzane w sądownictwie przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę, co spowodowało działania Izby Dyscyplinarnej.
Zdaniem prof. Wróbla Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego funkcjonuje poza wymiarem sprawiedliwości. Jednocześnie wielokrotnie podkreślał, że sądownictwo wymaga sprawnego systemu dyscyplinarnego, ale nie może on być budowany na instytucji powołanej w celu "nękania sędziów".
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Likwidacja Izby Dyscyplinarnej. Trwają konsultacje
Przypomnijmy: w ubiegłym tygodniu do Sejmu trafił projekt zmian w Sądzie Najwyższym, którego autorem jest prezydent Andrzej Duda. Zakłada on m.in. likwidację Izby Dyscyplinarnej, która jest jednym z głównych punktów sporu Polski z Komisją Europejską.
We wtorek w Pałacu Prezydenckim odbyły się konsultacje prezydenta z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych w sprawie proponowanych zmian.
Reakcje przedstawicieli sejmowych kół po spotkaniu było jednomyślne: prezydencki projekt dot. SN to właściwy, ale niewystarczający krok.