Trwa ładowanie...

Andrzej Duda: dzień pogrzebu Pawła Adamowicza będzie ogłoszony dniem żałoby narodowej

Andrzej Duda w poniedziałek na briefingu prasowym poinformował, że dzień pogrzebu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza zostanie ogłoszony dniem żałoby narodowej. Spotkanie z dziennikarzami poprzedziła minuta ciszy.

Andrzej Duda: dzień pogrzebu Pawła Adamowicza będzie ogłoszony dniem żałoby narodowejŹródło: PAP
d24bhib
d24bhib

Andrzej Duda rezygnuje z organizacji marszu przeciw przemocy. Zapowiedział żałobę narodową

Jeszcze przed informacją o tragicznej śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, prezydent Andrzej Duda zaprosił wszystkich przedstawicieli partii politycznych na rozmowy do Pałacu Prezydenckiego. Miały dotyczyć one organizacji wspólnego marszu przeciwko przemocy i nienawiści.

Po spotkaniu Prezydent Andrzej Duda poinformował, że postanowiono nie organizować marszu. - Jeszcze przed południem, kiedy prosiłem o spotkanie przedstawicieli stronnictw politycznych, klubów parlamentarnych, miałem nadzieję, że pójdziemy w Gdańsku wspólnie w milczeniu w marszu przeciw przemocy, przeciw wrogości, która niszczy naszą wspólnotę, ale niestety kolejne wydarzenia i odejście Pana Prezydenta spowodowały, że te plany muszą ulec zmianie – powiedział.

- Doszliśmy wspólnie do wniosku, że jakiekolwiek marsze organizowane przez władze nie są tutaj na miejscu. Jeżeli obywatele chcą organizować marsze, oczywiście spontaniczne marsze, proszę bardzo, to jest zawsze wyraz solidarności – mówił. - Ale ponieważ rodzina, z tego, co się orientujemy, chce, żeby zachować powagę i zachować jak najmniej w tym wszystkim polityki, w której my przecież wszyscy uczestniczymy, w związku z czym postanowiliśmy, że nie będziemy organizowali żadnego marszu. Postanowiliśmy, że jeżeli to będzie możliwe, także ze strony rodziny, postaramy się wszyscy zjawić na pogrzebie i tam właśnie być razem i oddać hołd Panu Prezydentowi Adamowiczowi – zaznaczył Andrzej Duda, cytowany przez Kancelarię Prezydenta RP.

d24bhib

W spotkaniu uczestniczyli m.in. premier Mateusz Morawiecki, szef MSWiA Joachim Brudziński, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS)
, szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer, wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15)
, Piotr Zgorzelski (PSL)
, a także jedna z liderek Partii Razem Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zaatakowany przez nożownika podczas finału WOŚP

Paweł Adamowicz zmarł w szpitalu w poniedziałek po południu. Trafił tam w niedzielę wieczorem, po tym jak podczas 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy został kilkukrotnie raniony nożem na scenie. Po kilkunastominutowej reanimacji został przewieziony do szpitalu klinicznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Dzisiaj, przed godz. 15 lekarze oficjalnie potwierdzili, że Paweł Adamowicz zmarł.

Napastnik został zatrzymany. 27- latek usłyszał zarzut zabójstwa. - Podejrzany nie przyznawał się do usiłowania zabójstwa i nie przyznaje się teraz do zmienionego zarzutu zabójstwa. Jego motywy są w tej chwili ustalone - mówi rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Grażyna Wawryniuk.

Mężczyzna już wcześniej miał problemy z prawem. Został skazany na 5,5 roku więzienia m.in. za cztery napady na placówki bankowe w Gdańsku. Wyszedł na wolność pod koniec grudnia 2018 r.

d24bhib
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24bhib
Więcej tematów