"Strefa śmierci". Ewakuacja szpitala w Strefie Gazy
Setki pacjentów, personelu medycznego i osób wysiedlonych w wyniku wojny Izraela z Hamasem opuściło w sobotę największy szpital w Gazie, podczas ich ewakuacji siły izraelskie przeszukały i przeskanowały twarze mężczyzn opuszczających szpital i niektórych z nich zatrzymały, poinformowała w niedzielę AP.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że w sobotę przeprowadziła misję do szpitala al-Szifa w Gazie, będącego celem ataków armii izraelskiej i pracuje nad planem ewakuacji placówki, którą nazwała "strefą śmierci."
"WHO i partnerzy pilnie opracowują plany natychmiastowej ewakuacji pozostałych pacjentów, personelu i ich rodzin" - podała organizacja w oświadczeniu, dodając, że według stanu na sobotę w szpitalu pozostało 291 pacjentów i 25 ich opiekunów.
Przed godz. 3 nad ranem pojawiły się informacje o rozpoczętej ewakuacji. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, ewakuacja, która według Izraela była dobrowolna, pozostawiła w szpitalu jedynie izraelskich żołnierzy i niewielką liczbę pracowników służby zdrowia, którzy opiekują się pacjentami, którzy są zbyt chorzy, aby ich przewozić.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Wyszliśmy na muszce - powiedział przez telefon Associated Press Mahmoud Abu Auf, gdy on i jego rodzina opuścili zatłoczony szpital.
Jak przekazał, "czołgi i snajperzy byli wszędzie wewnątrz i na zewnątrz". Powiedział, że widział, jak żołnierze izraelscy zatrzymywali trzech mężczyzn.
Tunel w szpitalu
Izraelskie wojsko przeszukuje szpital al- Szifa w Gazie w poszukiwaniu centrum dowodzenia Hamasu, które według niego znajduje się pod tym obiektem - temu Hamas i personel szpitala zaprzeczają.
Armia izraelska pracuje w szybie tunelu zlokalizowanego w szpitalu Al-Szifa w Gazie - poinformował w sobotę wieczorem rzecznik sił zbrojnych Daniel Hagari, zapowiadając, że wkrótce zostaną upublicznione dalsze informacje na ten temat - podał portal Times of Israel.
Izrael oskarża terrorystyczną organizację Hamas rządzącą Strefą Gazy od 2007 roku o ukrywanie swojej infrastruktury w budynkach użyteczności publicznej i pod domami mieszkalnymi.
Rzecznik przekazał, że przed armią stoją cztery zadania: uzyskanie informacji na temat zakładników przetrzymywanych przez Hamas, zlokalizowanie broni i pomieszczeń dowodzenia Hamasu, zlokalizowanie agentów Hamasu w okolicy oraz odkrycie i zniszczenie podziemnej infrastruktury Hamasu pod szpitalem. Armia poszukuje kryjówek Hamasu także w innych szpitalach Strefy Gazy. Zarówno Hamas jak i szpitale zaprzeczały twierdzeniom izraelskiej armii o istnieniu podziemnej infrastruktury tej organizacji pod lecznicami.
Źródło: PAP, Times of Israel