Przesiedlenie Palestyńczyków? Zdecydowane stanowisko KE
"Zgadzamy się co do zasady zakazu przymusowych wysiedleń Palestyńczyków i horyzontu politycznego opartego na rozwiązaniu dwupaństwowym" - poinformowała Ursula von der Leyen. Szefowa Komisji Europejskiej spotkała się w Egipcie z prezydentem tego kraju Abdelem Fatahem al-Sisim.
18.11.2023 | aktual.: 17.01.2024 13:34
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W sobotę, na platformie X, przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, wyraziła swoje stanowisko w sprawie przymusowego przesiedlania Palestyńczyków. Jej słowa były rezultatem spotkania z prezydentem Egiptu, Abdelem Fatahem al-Sisim, które odbyło się w Kairze.
Szefowa KE w Egipcie
Von der Leyen oświadczyła, że rozmawiała z prezydentem Egiptu na temat sytuacji humanitarnej w Strefie Gazy. Wyraziła swoje uznanie dla Egiptu, podkreślając jego "kluczową rolę" w dostarczaniu pomocy humanitarnej dla Palestyńczyków.
W swoim wpisie na platformie X, von der Leyen napisała: "Zgadzamy się co do zasady na nieprowadzenie przymusowych przesiedleń Palestyńczyków oraz co do politycznego horyzontu opartego o rozwiązanie dwupaństwowe". Ta wypowiedź odnosiła się do koncepcji utworzenia niepodległego państwa palestyńskiego, które istniałoby obok Izraela.
Dramatyczny bilans ofiar
Po spotkaniu z prezydentem Egiptu von der Leyen udała się na egipską stronę przejścia granicznego ze Strefą Gazy w Rafah. Tam spotkała się z przedstawicielami Egipskiego Czerwonego Półksiężyca. W swoim wpisie na platformie X, szefowa Komisji Europejskiej wyraziła swoje przekonanie, że do Strefy Gazy powinno trafiać więcej pomocy humanitarnej. W tym kontekście podkreśliła, że Europa jest największym dawcą takiej pomocy dla Palestyńczyków.
Od początku wojny z Izraelem zginęło już co najmniej 12,3 tys. Palestyńczyków ze Strefy Gazy - powiadomiła w sobotę agencja AFP, powołując się na resort zdrowia tego kontrolowanego przez organizację terrorystyczną Hamas terytorium.