Trwa ładowanie...
d408ggw

Słynne przejście do Sali Kolumnowej w Sejmie zamknięte na amen. Wiemy, co tam powstanie

Korytarz, którym 16 grudnia 2016 roku opozycja chciała wejść na posiedzenie w Sali Kolumnowej, zostanie zamknięty. Prace są już na bardzo zaawansowanym etapie. Chodzi o boczne przejście, które przez lata było zasłonięte kotarą.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Boczne wejście do Sali Kolumnowej w Sejmie
Boczne wejście do Sali Kolumnowej w Sejmie (PAP, Fot: Tomasz Gzell)
d408ggw

To było jedno z najbardziej kontrowersyjnych wydarzeń, do którego doszło w Sejmie. Grudniowa awantura z 2016 roku rozpoczęła się od forsowania przez PiS przepisów ograniczających dostęp dziennikarzy do budynków Sejmu. Z posiedzenia wykluczony został poseł Platformy Obywatelskiej Michał Szczerba. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński zdecydował się na przeniesienie posiedzenia do Sali Kolumnowej.

To tam przeprowadzono głosowanie nad ustawą budżetową na 2017 roku. W Sali Kolumnowej prawdopodobnie doszło do wielu nieprawidłowości. Alarmowali o tym posłowie opozycji. Siedzący przy wejściu posłowie PiS nie chcieli wpuścić niektórych posłów. To właśnie tym słynnym korytarzem opozycja próbowała dostać się na głosowanie. Wejście blokowała Straż Marszałkowska.

d408ggw

Sala Kolumnowa z odciętym wejściem. Będą drzwi przesuwne

Teraz korytarz zostanie zamknięty na stałe. "Boczne wejście, do którego prowadzi korytarz z pierwszego piętra, przez lata było przegrodzone jedynie kotarą. To się zmieni" - ujawnia "Rzeczpospolita". Powstaną tam "dodatkowe drzwi przesuwne wraz z furtką". Przetarg w tej sprawie właśnie rozpisała Kancelaria Sejmu. Ale prace trwają od miesięcy, bo potrzeba była zgoda stołecznego konserwatora.

"Sala Kolumnowa już raz została wykorzystana jako sala awaryjna, do której PiS uciekł, nielegalnie przyjmując budżet. Podejrzewam, że teraz ma zostać przystosowana tak, by stać się żelaznym odwodem dla PiS na wypadek czegoś nieoczekiwanego " - skomentował prace poseł PO Marcin Kierwiński.

d408ggw

Prokuratura ponownie umorzyła śledztwo ws. obrad w Sali Kolumnowej

Śledztwo ws. obrad Sejmu w Sali Kolumnowej zostało ponownie umorzone. Zdaniem prokuratorów "nie doszło do wyczerpania znamion czynów zabronionych", a posłowie opozycji mogli spokojnie uczestniczyć w obradach.

Po raz pierwszy prokuratura umorzyła śledztwo 2 sierpnia 2017 roku. Decyzję tę jednak uchylił 18 grudnia ub.r. Sąd Okregowy w Warszawie.

Postanowienie wydał niecieszący się sympatią PiS sędzia Igor Tuleya. Nie tylko uchylił on decyzję prokuratury, ale także nakazał, by śledczy zbadali, czy posłowie PiS nie składali fałszywych zeznań w sprawie utrudniania wejścia do Sali Kolumnowej posłom opozycji.

d408ggw

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Mann i Materna przewidzieli przyszłość ws. Sejmu - zobacz

d408ggw

Podziel się opinią

Share

d408ggw

d408ggw
Więcej tematów