Schrony w Polsce. Aktualna lista miejsc schronienia
Zgodnie z informacjami, przekazanymi na początku kwietnia 2023 przez Komendanta Straży Pożarnej, w Polsce znajdują się schrony, będące w stanie pomieścić ponad 300 tys. osób. Gdzie ich szukać? Na to pytanie odpowie aplikacja.
07.04.2023 09:58
Informację dotyczącą lokalizacji schronów w Polsce przedstawiono w czwartek, 6 kwietnia. "W specjalnej aplikacji każdy może sprawdzić odpowiedni adres i znaleźć najbliższy swojego adresu schron, ukrycie albo miejsce doraźnego schronienia" - informował wówczas wiceminister Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Maciej Wąsik. Nieco więcej szczegółów na ten temat zdradził natomiast szef Państwowej Straży Pożarnej generał brygadier Andrzej Bartkowiak.
Schrony w Polsce - mapa. Łatwy dostęp do danych
Aby lista schronów w Polsce mogła powstać, niezbędne było przeprowadzenie inwentaryzacji. Ta trwała października 2022 roku do lutego 2023 roku. W jej trakcie, obiekty schronienia podzielono na trzy kategorie: schrony, ukrycia oraz miejsca doraźnego schronienia. Według przekazanych przez Komendanta PSP informacji, w tych miejscach schronienie może znaleźć od kilkuset tysięcy do kilkunastu milionów osób.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ile jest schronów w Polsce? Jak wynika z inwentaryzacji, na terenie kraju znajdują się schrony profesjonalne, w których może schronić się ponad 300 tysięcy osób. W przypadku miejsc ukrycia, czyli schronów niehermetycznych, schronienie może znaleźć pond 1,1 miliona osób - takich obiektów w Polsce jest bowiem 9 tysięcy. Najwięcej obiektów zostało natomiast zakwalifikowanych jako miejsca doraźnego schronienia - tych jest bowiem ponad 224 tysiące. W przypadku zagrożenia może znaleźć się w nich niemal 47 milionów osób. "Najwięcej miejsc schronienia jest na Śląsku, najmniej na Warmii i Mazurach" - wskazał Bartkowiak.
Inwentaryzacji podlegały obiekty należące do instytucji państwowych i samorządowych, wspólnot oraz spółdzielni mieszkaniowych, a także do podmiotów gospodarczych prowadzących działalność użyteczności publicznej. W spisie nie ujęto prywatnych schronów i miejsc schronienia.
Schrony w Polsce. Aplikacja pomoże zlokalizować najbliższy
Opracowana przez PSP mapa schronów w Polsce powstała w odpowiedzi na pytania pojawiające się w opinii publicznej. "Straż Pożarna odpowiedziała na to pytanie, przygotowując aplikację. Ta aplikacja od dzisiaj będzie ogólnie dostępna na stronie PSP. Aplikacja, gdzie każdy może sprawdzić odpowiedni adres i znaleźć najbliższy swojego adresu schron, ukrycie albo miejsce doraźnego schronienia". Chociaż lista schronów jest obecnie dostępna wyłącznie na stronie internetowej Państwowej Straży Pożarnej, już wkrótce ma powstać jej wersja mobilna - aplikację będzie można ściągnąć na telefony z systemem Android oraz iOS.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.