Trwa ładowanie...

Gdzie szukać schronu? Powstała specjalna aplikacja

Państwowa Straż Pożarna dokonała przeglądu miejsc, do których Polacy będą mogli udać się w razie zagrożenia. Jak przekazał w czwartek komendant główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak, w polskich schronach jest ponad 300 tys. miejsc, "w miejscach ukrycia" - ponad 1,1 mln, a w "miejscach doraźnego schronienia" - blisko 47 mln.

Strach w Rosji? Rezygnują z celebrowania ważnego świętaStrach w Rosji? Rezygnują z celebrowania ważnego świętaŹródło: East News, PAP
d38xpqx
d38xpqx

Generał Bartkowiak podkreślił, że w akcji inwentaryzacji budynków i obiektów budowlanych w Polsce wzięło udział blisko 13 tys. strażaków. - PSP ma niezwykle wyszkoloną kadrę. Wszyscy absolwenci Szkoły Głównej Pożarniczej mają uprawnienia budowlane. Jesteśmy ekspertami w dziedzinie rozpoznawania zagrożeń - podkreślił.

Dodał, że zrealizowanie przeglądu zajęło Państwowej Straży Pożarnej kilka miesięcy. Zaznaczył jednocześnie, że tego typu dane nie były w Polsce aktualizowane od dekad.

Komendant Główny PSP przekazał, że w naszym kraju jest około 2 tys. profesjonalnych schronów. Może się w nich ukryć ponad 300 tys. osób. Jest też 9 tys. "miejsc ukrycia", w których schronienie może znaleźć ponad 1,1 mln osób. - Jeśli chodzi o "miejsca doraźnego schronienia", to jest to 224 tys. miejsc dla blisko 47 mln osób - wyliczał generał Bartkowiak.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Śmigłowce Mi-8 tuż nad głowami kierowców. Po chwili się zaczęło

Przypomniał też, jak należy rozumieć każdą z wymienionych kategorii. Schrony to w pełni sprawne, hermetyczne miejsca, w których można się ukryć przed poważniejszymi zagrożeniami. "Miejsca ukrycia" to niehermetyczne schrony. Z kolei "miejsca doraźnego schronienia" to m.in. piwnice, garaże podziemne, szkoły, kościoły - miejsca, w których konstrukcja jest na tyle odpowiednia, że można się tam schronić przed np. warunkami atmosferycznymi.

d38xpqx

Komendant Główny PSP dodał, że podczas liczenia dostępnych miejsc przyjęto, iż jedna osoba potrzebuje około 1,5 metra kwadratowego. Okazało się, że najwięcej schronów jest na Śląsku, a najmniej na Warmii i Mazurach

Schrony w Polsce. Powstała specjalna aplikacja

Państwowa Straż Pożarna przygotowała aplikację, za pomocą której każdy będzie mógł znaleźć schron, miejsce ukrycia lub miejsca doraźnego schronienia. - Ta aplikacja od dzisiaj będzie ogólnie dostępna na stronie PSP - powiedział wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.

Wąsik zastrzegł, że inwentaryzacji poddane zostały wszystkie pomieszczenia należące do instytucji państwowych, samorządowych, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, ale także te należące do podmiotów gospodarczych prowadzących działalności użyteczności publicznej.

Inwentaryzacji nie podlegały - jak dodał - tego typu obiekty w budynkach prywatnych.

d38xpqx

Przeczytaj też:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d38xpqx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d38xpqx
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj