PolskaPolska odwołała ważne spotkanie. Do Warszawy jedzie przewodniczący Bundestagu

Polska odwołała ważne spotkanie. Do Warszawy jedzie przewodniczący Bundestagu

Pięć dni po nieoczekiwanym odwołaniu spotkania prezydiów Sejmu i Bundestagu Wolfgang Schaeuble przyjedzie do Warszawy. Wygłosi przemówienie o przyszłości Europy. Spotka się z premierem Morawieckim.

Polska odwołała ważne spotkanie. Do Warszawy jedzie przewodniczący Bundestagu
Źródło zdjęć: © Getty Images | Sean Gallup
Radosław Rosiejka

Wystąpienie szefa niemieckiego parlamentu odbędzie się w najbliższy poniedziałek w Kolegium Europejskim w Natolinie – poinformowało w piątek biuro prasowe Bundestagu.

"Przemówienia wysokiej rangi europejskich polityków na zakończenie roku akademickiego i dyskusje ze studentami są długoletnią tradycją tej uczelni" – czytamy w komunikacie Bundestagu.

Spotkania z Morawieckim i Kuchcińskim

Schaeuble spotka się także z premierem Mateuszem Morawieckim oraz marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim.

Prezydia parlamentów Polski i Niemiec z udziałem Schaeuble i Kuchcińskiego miały spotkać się w środę (20.06.2018) w zamku Hambach, jednak strona polska odwołała swoją wizytę ze względu na niską frekwencję. Centrum Informacyjne Sejmu (CIS) tłumaczyło, że zbyt mała liczba wicemarszałków zgłosiła udział w wyjeździe do Niemiec.

Schaeuble broni Polski

Schaeuble sygnalizował ostatnio kilkakrotnie pozytywne nastawienie do Polski. W wywiadach prasowych ostrzegał swoich rodaków przed arogancją wobec wschodniego sąsiada.

W wywiadzie dla dziennika "Tageszeitung" (TAZ) polityk CDU apelował do Niemców, by starali się zrozumieć obawy Polaków wobec uchodźców, wynikające jego zdaniem z ich odmiennych doświadczeń historycznych.

- Nie wolno dopuścić do ponownego podziału Europy na Wschód i Zachód. Chociaż wiele rzeczy w Europie nam się nie podoba, nie powinniśmy zapominać, że Unia Europejska przezwyciężyła zimnowojenne podziały – powiedział w wywiadzie dla "TAZ" Schaeuble.

Kolegium Europejskie w Natolinie

Kolegium Europejskie jest placówką akademicką, oferującą studia podyplomowe oraz szkolenie w zakresie spraw europejskich. Pierwszy kampus Kolegium powstał w 1949 roku w Brugii (Belgia). Po upadku reżimu komunistycznego, w wyniku przemian w Europie Środkowo-Wschodniej, przy wsparciu Komisji Europejskiej i polskiego rządu, w 1992 roku został otwarty kampus Kolegium Europejskiego w Natolinie (Warszawa). Obecnie Kolegium działa jako "Jedno Kolegium – Dwa Kampusy”.

Jacek Lepiarz

Źródło artykułu:Deutsche Welle
niemcysejmmarek kuchciński
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)