Pięć partii w Sejmie. PiS się umacnia
W najnowszym sondażu dla "Super Expressu" Prawo i Sprawiedliwość umacnia się na pozycji lidera. Niewielki spadek zanotowała Koalicja Obywatelska. Do Sejmu weszłoby łącznie pięć ugrupowań.
Do wyborów parlamentarnych zostało coraz mniej czasu. Prezydent Andrzej Duda nie wyklucza rozpisania ich na 15 października. Ponadto Prawo i Sprawiedliwość przygotowało projekt ustawy, który ma zezwolić na przeprowadzenie w tym dniu również referendum nt. polityki migracyjnej.
Nowy sondaż. Pięć partii w Sejmie
Na 3,5 miesiąca przed możliwym terminem wyborów Instytut Badań Pollster zapytał Polaków o preferencje polityczne. W sondażu na zlecenie "Super Expressu" prowadzi Zjednoczona Prawica, która ma 36,6 proc. poparcia (+2,3 proc. w porównaniu z poprzednim badaniem). Druga w stawce jest Koalicja Obywatelska, która zanotowała poparcie na poziomie 29,4 proc. (-1,3 proc.).
Sondażowe podium zamyka Konfederacja Wolność i Niepodległość, która jako ostatnia ma wynik dwucyfrowy. Partia Sławomira Mentzena i Krzysztofa Bosaka zanotowała w badaniu 10,6 proc. (-0,4 proc.).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kierowcy nagrani w tunelu w Świnoujściu. Oburzające zachowania
Kolejne miejsce zajmuje Trzecia Droga, którą poparłoby 9,3 proc. wyborców (-0,5 proc.). Oznacza to, że koalicja partii Szymona Hołowni i Władysława Kosiniaka-Kamysza przekroczyłaby próg wyborczy, który dla komitetów koalicyjnych wynosi 8 proc. Do Sejmu weszłaby również Lewica z wynikiem 8 proc. (+0,2 proc.).
Poniżej progu wyborczego znalazły się Agrounia z poparciem na poziomie 2 proc. (+0,2 proc.), Porozumienie 1,5 proc. (+1,4 proc.), Kukiz '15 0,7 proc. (bez zmian), Bezpartyjni Samorządowcy 0,5 proc. (-0,2 proc.), Ruch Samorządowy Tak dla Polski 0,3 proc. (-1,2 proc.). 0,6 proc. wyborców zagłosowałoby na inną partię.
Według politologa prof. Rafała Chwedoruka na wzrost notowań PiS wpływ ma m.in. zmiana szefa sztabu wyborczego (Tomasza Porębę zastąpił niedawno w tej roli Joachim Brudziński), częstsza obecność w mediach oraz twarde stanowisko ws. kopalni w Bogatyni. Z kolei prof. Kazimierz Kik tłumaczy spadek notowań KO obniżeniem tempa działań po marszu 4 czerwca, który był dużym wydarzeniem dla opozycji.
Badanie przeprowadzono między 30 czerwca a 2 lipca na próbie 1042 dorosłych Polaków.
Czytaj też:
Źródło: "Super Express"