Jest najnowszy sondaż. Duży spadek notowań PiS‑u
Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę, wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość - wynika z sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski. Obóz rządzący odnotował jednak wyraźny spadek poparcia w porównaniu z badaniem sprzed dwóch tygodni. Zyskuje Konfederacja.
Wygląda na to, że ostatnie pomysły Prawa i Sprawiedliwości na mobilizację swojego elektoratu - powrót Jarosława Kaczyńskiego do rządu czy propozycja referendum ws. relokacji migrantów - padają na mało podatny grunt.
Chęć oddania głosu na Prawo i Sprawiedliwość zadeklarowało w najnowszym sondażu 31,7 proc. badanych. To mniej aż o 2,5 punktu procentowego w porównaniu z badaniem United Surveys z 12 czerwca, w którym PiS uzyskało 34,2 proc. poparcia.
Stratę, choć znacznie mniejszą, odnotowała też Koalicja Obywatelska. W najnowszym badaniu uzyskała 28,2 proc. poparcia (dwa tygodnie wcześniej 29,7 proc.).
Oznacza to, że różnica w poparciu między PiS-em i KO wynosi w tym sondażu 3,5 pkt. proc.
Podium zamyka Konfederacja z wynikiem 14 proc. Partia Sławomira Mentzena odnotowała z kolei wzrost o 2,5 punktu proc. (w połowie czerwca chciało na nią głosować 11,5 proc. badanych).
Trzecia Droga, czyli lista Polski 2050 i PSL, uzyskała 12,1 proc. (wcześniej 10,2 proc.), Lewica 8 proc. (poprzednio 9,7 proc.), a AgroUnia 0,7 proc. (dwa tygodnie temu - 0,1 proc.).
Nieznacznie wzrósł odsetek osób, które nie wiedzą jeszcze, na kogo oddadzą swój głos. Obecnie to 5,3 proc. respondentów (w poprzednim badaniu - 4,6 proc.).
PiS potrzebuje Konfederacji
Mimo najlepszego wyniku, w przeliczeniu na mandaty, PiS nie miałby większości w Sejmie. Kalkulacje dla Wirtualnej Polski - na podstawie sondażu - przeprowadził prof. Jarosław Flis z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Obóz Jarosława Kaczyńskiego mógłby liczyć na 169 mandatów. Przypomnijmy, że do samodzielnej większości potrzeba co najmniej 231 miejsc w Sejmie (w kalkulacji wykonanej na podstawie poprzedniego badania PiS miało 181 mandatów).
Ewentualna koalicja z Konfederacją, która miałaby 63 posłów (wcześniej 47), pozwoliłaby rządzić, ale zaledwie dwoma głosami. Razem obie te partie wprowadziłyby do Sejmu 232 posłów.
Co z frekwencją? Nowy sondaż
Na pytanie o uczestnictwo w głosowaniu, gdyby wybory parlamentarne odbywały się w najbliższą niedzielę, 47,1 proc. ankietowanych wybrało odpowiedź "zdecydowanie tak", a 7,3 proc. - "raczej tak". Łącznie to 54,4 proc. wskazań (dwa tygodnie wcześniej chęć udziału w wyborach zadeklarowało 48,4 proc. pytanych).
Do urn wyborczych "zdecydowanie" nie wybiera się 25,1 proc. respondentów, a "raczej nie" - 15,4 proc., co daje razem 40,5 proc. (we wcześniejszym sondażu grupa ta wynosiła 41, 1 proc. badanych).
Wyraźnie wzrósł odsetek wyborców, którzy nie wiedzą jeszcze, czy pójdą głosować. Odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć" wybrało 5,1 proc. badanych. Dwa tygodnie wcześniej było i ich zaledwie 0,2 proc.
Badanie United Surveys dla Wirtualnej Polski przeprowadzono w dniach 23-25 czerwca 2023 roku metodą łączoną CATI i CAWI (50/50 proc.) na reprezentatywnej grupie 1000 pełnoletnich Polaków.
Źródło: WP Wiadomości