Trwa ładowanie...

Marian Banaś złożył zawiadomienie przeciwko swojemu zastępcy. Chce odwołania Tadeusza Dziuby

Wiceprezes NIK jest oskarżany o próbę manipulowania wynikami kontroli, które były niekorzystne dla Kancelarii Premiera. Doniesienie do prokuratury w tej sprawie złożył jego szef. Dodatkowo Marian Banaś chce odwołania Tadeusza Dziuby.
Share
Marian Banaś złożył zawiadomienie przeciwko swojemu zastępcy. Chce odwołania Tadeusza Dziuby
Marian Banaś złożył zawiadomienie przeciwko swojemu zastępcy. Chce odwołania Tadeusza DziubyŹródło: East News
d2m9kf4

Tadeusz Dziuba miał próbować wpływać na wyniki kontroli dotyczącej skuteczności działań Beaty Kempy, która jako minister była odpowiedzialna za zagraniczną pomoc humanitarną. Kontrolerzy NIK zarzucili wiceprezesowi Najwyższej Izby Kontroli, że miał wywierać naciski i próbować zastraszyć kontrolerów jednego z departamentów organu. Sam raport z prac NIK jeszcze nie jest gotowy.

Marian Banaś składa zawiadomienie wobec Tadeusza Dziuby i chce jego odwołania

Marian Banaś podjął jednak kroki wobec swojego zastępcy, o czym poinformowano w mediach społecznościowych. Szef NIK złożył zawiadomienie do prokuratury wobec Dziuby. Chodzi o podejrzenie popełnienia przestępstwa z art. 231 KK, czyli przekroczenie uprawnień. Dodatkowo Banaś skierował do marszałek Sejmu Elżbiety Witek wniosek o odwołanie wiceprezesa Najwyższej Izby Kontroli.

d2m9kf4

Przeczytaj: Marian Banaś: Będzie kontrola NIK u Szumowskiego

Zarówno Banaś jak i Dziuba zostali powołani z nadania PiS. Obecny wiceszef NIK na stanowisko został powołany w listopadzie 2019 r. Ze swojej funkcji nie może zostać odwołany bez zgody marszałek Sejmu. Pozostali wiceprezesi Najwyższej Izby Kontroli również są z nadania Prawa i Sprawiedliwości. Małgorzata Motylow to koleżanka Marty Kaczyńskiej, a Marek Opioła kojarzony jest z Antonim Macierewiczem.

PiS chciał odejścia Banasia

Szef NIK jest skonfliktowany z PiS od momentu emisji reportażu TVN o hotelu na godziny w krakowskiej kamienicy, która należała do Banasia. Początkowo był skłonny odejść, ale z czasem zmienił swoje zdanie o 180 stopni. W grudniu 2019 prezes Najwyższej Izby Kontroli zapowiedział publikację dwóch potencjalnie "niewygodnych" dla Nowogrodzkiej raportów.

d2m9kf4

Przeczytaj również: NIK przejdzie kontrolę. Prześwietlą Mariana Banasia

Zobacz też: Wybory 2020. Borys Budka: Andrzej Duda to partyjny prezydent

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2m9kf4

Podziel się opinią

Share
d2m9kf4
d2m9kf4
Więcej tematów