Grzyby w sierpniu. Jakie zbierać? "Ludzi już pełno"
Sierpień dla wielu grzybiarzy stanowi początek leśnego sezonu. Przy sprzyjającej pogodzie wśród ściółki można natknąć się na wiele jadalnych owocników. Które gatunki grzybów można zbierać w sierpniu?
03.08.2023 11:55
Grzybobranie to jedno z ulubionych zajęć wielu Polaków na przełomie lata i jesieni. Choć owocniki do wzrostu potrzebują odpowiedniej wilgotności i temperatury, szczyt sezonu na wiele z nich przypada w lipcu oraz w sierpniu. Które z nich zbierać w ostatnim wakacyjnym miesiącu?
Jakie grzyby w sierpniu? Nie tylko kurki
Sierpień jest miesiącem, w którym w lasach pojawia się wiele cenionych gatunków grzybów jadalnych. Tych najlepiej szukać po opadach, gdy temperatura powietrza nie jest zbyt wysoka. Chociaż lato przez grzybiarzy najczęściej kojarzone jest ze zbiorem kurek, wśród ściółki pojawiają się także inne, poszukiwane w trakcie grzybobrania gatunki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jakie grzyby można spotkać w lesie w sierpniu? Jak wspomnieliśmy, wciąż trwa sezon na pieprzniki jadalne. Tych można szukać aż do listopada. W sierpniu zbierać można również niektóre gatunki podgrzybków, maślaków i koźlarzy. Ponadto w lasach występują gąski - w tym gąski niekształtne, gąski ziemistoblaszkowe czy gąski czerwieniejące. Sierpień to również sezon na kanie, borowiki i rydze. W niektórych lasach pojawiają się w tym miesiącu również gołąbki wyborne.
Czy są grzyby w lasach w sierpniu? Zbieracze donoszą o urodzaju
Jak wynika z raportu grzybów, aktualizowanego na stronie grzyby.pl, grzybobranie 2023 już w sierpniu może być urodzajne. Internauci wskazują, że w lasach niemal we wszystkich regionach Polski pojawiły się jadalne owocniki.
Zobacz także
"15 prawdziwków (malutkich), z 10 gniewusków i już. Ludzi już pełno i każdy w koszyku mikroskopijne prawdziwki! Chyba wydrapane spod ziemi. Wygląda na no, że zaczyna się wysyp na moich terenach" - wskazuje jedna z użytkowniczek serwisu. Inna dodaje, że w lasach można zbierać także inne gatunki. "102 prawdziwki różnej wielkości, kurki giganty, jeden maślak, jeden podgrzybek, 5 borowików ceglastoporych".
Prawdziwego wysypu grzybów mogą spodziewać się mieszkańcy Małopolski i Śląska, Pomorza, Warmii i Mazur oraz Podkarpacia - wynika z mapy grzybów serwisu grzyby.pl. Jak informują nasi czytelnicy, urodzaj panuje również w podlaskich lasach.
- Na Podlasiu padało przez kilka dni. Poszłam do lasu zobaczyć, czy coś jest oprócz kurek. Po 40 minutach grzyby mi się nie mieściły w dwóch koszach - powiedziała w rozmowie z Wirtualną Polską pani Anna.