Kalendarz grzybiarza 2023. Kiedy zaczyna się sezon? Te gatunki warto zbierać
Sezon na grzyby rozpoczyna się w Polsce już w maju. Znalezienie w tym czasie popularnych i uwielbianych gatunków może być jednak trudne. Z każdym kolejnym miesiącem w lasach pojawia się coraz więcej owocników. Jakie grzyby można zbierać w lecie, a na które trzeba będzie zaczekać do jesieni?
Grzybobranie to ulubione zajęcie wielu Polaków. Najczęściej jest ono praktykowane na przełomie lata i jesieni. W tym czasie w lasach spotkać można najwięcej owocników. Pojawiają się również uwielbiane gatunki, takie jak kurki, podgrzybki, prawdziwki czy maślaki.
Kiedy jest sezon na grzyby? Te gatunki można zbierać od początku lata
Grzyby pojawiają się w lasach w przypadku sprzyjających warunków atmosferycznych. Ogromną rolę odgrywają opady - ich brak zwiastuje słabe zbiory i znikome występowanie owocników. Ważna jest również temperatura. Owocowanie jest bowiem możliwe w czasie dużej wilgotności powietrza. Z tego względu wiele osób rozpoczyna grzybobranie po opadach deszczu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Boczniak białożółty. Popularny grzyb w Polsce
Grzyby - podobnie, jak inne gatunki - pojawiają się w lasach sezonowo. Niektóre można spotkać wśród ściółki już wiosną - zazwyczaj są to jednak grzyby niejadalne. Kiedy zaczyna się sezon na najbardziej pożądane gatunki? Jak wskazuje Główny Inspektorat Sanitarny:
- podgrzybki pojawiają się w lasach od czerwca do listopada
- maślaki można zbierać od czerwca do października
- kurki można spotkać w lasach od czerwca do listopada
- kanie - podobnie, jak pieprzniki - pojawiają się od czerwca do listopada
- borowiki pojawiają się w lasach od lipca do października
- sezon na gąski trwa od lipca do listopada
- koźlarze najczęściej można spotkać od lipca do października
- opieńki pojawiają się w lasach później - sezon na nie trwa od września do listopada.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Czy są już grzyby w lesie? Bezpieczne grzybobranie 2023
Osoby planujące zbiory, powinny pamiętać o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa. Pierwszą i bezwzględną, jest zbiór wyłącznie tych grzybów, co do których jadalności nie mamy wątpliwości. Nieznanych grzybów nie należy oceniać na podstawie smaku - wbrew obiegowej opinii, niektóre gatunki mają łagodny smak, a są trujące. Nie należy również zbierać grzybów bardzo starych i bardzo młodych.
Grzyby należy zbierać do łubianek, koszyków lub wiaderek. Przechowywanie owocników w foliowych reklamówkach może powodować szybkie zepsucie się owocników i doprowadzić do zatrucia pokarmowego.