Trwa ładowanie...

Pogoda dla grzybiarzy. "Popadało i od razu kurki ruszyły z kopyta"

Po długim okresie suszy i upałów, do Polski dotarło ochłodzenie i opady deszczu. Dzięki temu w wielu lasach zaczęły pojawiać się grzyby. W których regionach kraju zbiory będą najbardziej owocne? Jak prognozują synoptycy, wkrótce powrócą wysokie temperatury.

Grzyby 2023. Pogoda na grzybobranie. W lasach dostatekGrzyby 2023. Pogoda na grzybobranie. W lasach dostatekŹródło: Pixabay
d1uy01b
d1uy01b

Sezon na grzyby w Polsce trwa zwykle od drugiej połowy lata aż do późnej jesieni. Osoby, które w lipcu wyruszą do lasów, mogą jednak liczyć na zbiór wielu gatunków. W tym czasie wśród ściółki pojawiają się głównie kurki, jednak grzybiarze donoszą również o wysypie podgrzybków i pojedynczych okazach maślaków, borowików oraz koźlarzy.

Czy są już grzyby 2023? Ochłodzenie przyniosło poprawę warunków

Chociaż na początku miesiąca zbiory grzybów - ze względu na wysoką temperaturę oraz znikome opady - nie były owocne, obecnie warunki dla grzybiarzy poprawiły się. Dzięki opadom deszczu zwiększyła się wilgotność gleby, co w połączeniu z lekkim ochłodzeniem sprawiło, że w wielu lasach panuje urodzaj. Osoby, które planują grzybobranie powinny jednak się pospieszyć - wkrótce do Polski mają powrócić upały.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Grzyby wykręcać czy wycinać? Leśnicy rozwiali wszelkie wątpliwości

Z prognoz przedstawionych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że już w sobotę w zachodnich regionach kraju temperatura powietrza wzrośnie do 29 stopni Celsjusza. Kolejnego uderzenia gorąca należy się spodziewać po weekendzie. We wtorek 1 sierpnia wskazania termometrów mogą osiągnąć 30 stopni Celsjusza. W wielu regionach ustąpią także opady.

Jakie grzyby w lipcu można zebrać w lesie? Grzybiarze wskazują

Jak wskazuje mapa grzybów udostępniona przez serwis grzyby.pl, obecnie najlepsze warunki do grzybobrania panują na Śląsku, w centralnej części województwa łódzkiego, na Mazurach, a także na Pomorzu i pomiędzy Ziemią Lubuską a Zachodnim Pomorzem. Na mniejsze zbiory mogą natomiast liczyć mieszkańcy wschodniej Polski.

d1uy01b

Użytkownicy serwisu wskazują, że gatunkiem, na który najczęściej można natknąć się w czasie grzybobrania, jest kurka. "Trochę więcej popadało i od razu kurki ruszyły z kopyta (...). W kilku miejscach znalazłem też koźlarze grabowe i koźlarze czerwone" - wskazuje jeden z internautów. "5 minut w bukowym lesie i mała miska dużych kurek" - informuje kolejny. Oprócz pieprzników, w lasach pojawiły się podgrzybki, koźlarze, borowiki. Nie brakuje również gatunków niejadalnych.

Sprawdź prognozę dla swojego regionu na pogoda.wp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1uy01b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1uy01b
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj