Mapa grzybów 2023. W tych miejscach można liczyć na udane zbiory
Sezon na grzyby 2023 powoli się rozpoczyna. Po ciepłych i suchych dniach w wielu miejscach Polski nastąpiło ochłodzenie. Spadł także deszcz, który sprzyja zbiorom. W których lasach pojawił się wysyp leśnych okazów? Na te gatunki grzybiarze polują w lipcu.
Okres od lipca do października to czas, w którym wielu Polaków udaje się na grzybobranie. By zbiory były owocne, potrzebne są jednak odpowiednie warunki atmosferyczne. W których regionach kraju pojawiły się już grzyby? Zbieracze donoszą o poprawie warunków po opadach deszczu.
Grzybobranie 2023. Jakie gatunki można zbierać w lipcu?
Osoby udające się na grzybobranie, w lipcu najczęściej poszukują kurek. Sezon na pieprzniki trwa bowiem od czerwca aż do listopada. Oprócz nich, grzybiarze mogą również natknąć się na inne, uwielbiane gatunki. Jak donoszą użytkownicy serwisu grzyby.pl, wśród leśnej ściółki można odnaleźć także między innymi pojedyncze okazy koźlarzy, maślaków, podgrzybków czy borowików.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"W sumie za kurkami, ale okazało się, że inne grzyby też dobrze sobie radzą :P. Do wiaderka wpadły podgrzybki brunatne, złotopore, koźlarze, kurki i maślaki :) Po drodze widzieliśmy też różne gołąbki oraz muchomory czerwieniejące. Coś się rusza. Jeżeli dalej będzie padać to nie powinno być najgorzej" - informuje jedna z użytkowniczek serwisu.
"W sumie 69 kurek, jeden koźlarz, kilka maślaków żółtych (część sędziwych), no i podgrzybki złotopore w ilości bardzo mnogiej (zebrane kilka sondażowo). Byłoby więcej kurek ale podkusiło sprawdzić drugą miejscówkę, gdzie zamiast kurek, były maślaki :). Buszowanie 2 h samemu, ale owocne! Las mieszany z przewagą buku/dębu - informuje inny użytkownik strony grzyby.pl.
Grzyby 2023. W tych regionach grzybobranie będzie owocne
Jak informują grzybiarze, po opadach deszczu, które pojawiły się w Polsce na początku trzeciej dekady lipca, w lasach pojawia się coraz więcej okazów. Gdzie zbiory będą najbardziej owocne? Z mapy grzybów 2023 wynika, że najwięcej grzybów można znaleźć w lasach znajdujących się na Pomorzu oraz Śląsku. Dobre warunki dla grzybiarzy panują także na Lubelszczyźnie oraz Podlasiu, a także lokalnie w województwie zachodniopomorskim, warmińskomazurskim oraz mazowieckim.
Najwięcej grzybów w lasach pojawia się po deszczu - gdy ściółka jest wilgotna, a temperatura powietrza oscyluje w granicach 12-28 stopni Celsjusza.