Trwa ładowanie...

"Palce diabła" w bieszczadzkich lasach

To wciąż rzadkość w polskich lasach. Okratek australijski, nazywany przez niektórych "palcami diabła", został znaleziony przez leśniczego w Bieszczadach. Wcześniej na ten nietypowy grzyb trafiano w Sudetach czy Karpatach, ale też spotykany był na nizinnych terenach, w okolicach Gorzowa Wielkopolskiego.

Okratek australijski to gatunek grzyba rzadko występującego w PolsceOkratek australijski to gatunek grzyba rzadko występującego w PolsceŹródło: Lasy Państwowe, Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne, fot: Krzysztof Firlej
d27theb
d27theb

Choć z daleka jego krwistoczerwone ramiona wyglądają jak macki ośmiornicy, niektórzy nazywają go także "palcami diabła". Ten grzyb jest członkiem rodziny sromotnikowatych. Jego owocnik na początku przypomina jajo, ale kiedy osiąga dojrzałość, rozkłada się niczym rozgwiazda.

Nietypowy nie tylko wygląd, ale też zapach

Zjawiskowy, koralowoczerwony grzyb jest łatwy do zidentyfikowania nie tylko dzięki swojemu wyjątkowemu wyglądowi. Okratka australijskiego poznamy też z powodu zapachu, który przypomina zgniłe mięso lub padlinę. Jego odrażająca, ale silna woń, wydzielana z zewnętrznej warstwy, przyciąga muchy i inne owady.

- W trakcie tego posiłku przylepiają się do nich zarodniki. W ten sposób grzyb "rozsiewa się" - informują na swoim fanpage na Facebooku leśnicy z Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne.

d27theb

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ulice zamieniły się w rwące potoki. Przez Gorzów Wielkopolski przeszła nawałnica

Rzadko spotykany w Polsce

Okratek australijski, jak sama nazwa wskazuje, rośnie przede wszystkim w Australii, ale można go spotkać także w Nowej Zelandii lub Tasmanii. Do Europy trafił prawdopodobnie za pośrednictwem ziemi i roślin sprowadzanych do ogrodów botanicznych.

W Polsce jest to nadal rzadko spotykany gatunek. Jednakże ostatnie lata z wysokimi temperaturami mogą przyczynić się do zwiększenia jego występowania na naszym terenie.

Grzyb ten znajdziemy przede wszystkim w lasach liściastych jak i mieszanych, a często można go znaleźć pod sosnami, brzozami czy topolami.

d27theb

Mimo że preferuje ciepłe klimaty, przy odpowiednich warunkach może przetrwać aż do listopada.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d27theb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27theb
Więcej tematów