Wybory prezydenckie 2020. Marklowice i Baranów: w tych gminach tylko głosowanie korespondencyjne
Wybory prezydenckie 2020 w formie korespondencyjnej zaplanowano w dwóch gminach. Chodzi o Marklowice i Baranów. Taką decyzję podjęła Państwowa Komisja Wyborcza po rekomendacjach Ministerstwa Zdrowia.
Wybory prezydenckie zaplanowano na 28 czerwca. W zdecydowanej większości gmin głosować będzie można zarówno w sposób tradycyjny - przy urnach wyborczych, jak i korespondencyjnie.
W dwóch gminach: Baranów (Wielkopolska) i Marklowice (Śląsk) wybory prezydenckie przeprowadzane są wyłącznie korespondencyjnie, z wyjątkiem jednego obwodu głosowania. Tak zdecydowała Państwowa Komisja Wyborcza po rekomendacjach ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w tych dwóch gminach tzw. wskaźnik zapadalności przekracza 100 na 10 000 mieszkańców. "Obie gminy należą do powiatów, w których notujemy wysoki wskaźnik liczby aktywnych przypadków, tj. powiatu kępińskiego oraz powiatu wodzisławskiego" - czytamy w komunikacie opublikowanym 19 czerwca.
Zobacz też: Wybory 2020. Jak głosować na kwarantannie - PKW
Wybory prezydenckie 2020. Wójt Marklowic: nie wiem, dlaczego nas wybrano. "Zakażeń mamy mniej niż sąsiedzi"
Dziennikarz WP Arkadiusz Jastrzębski rozmawiał z wójtem gminy Marklowice w powiecie wodzisławskim o organizacji wyborów prezydenckich 2020. Tadeusz Chrószcz nie kryje zaskoczenia, że resort podjął taką decyzję ws. głosowania korespondencyjnego. Wskazywał na to, że "statystyki dotyczące koronawirusa w ostatnim czasie są gorsze w ościennych gminach".
Wójt wyjaśnia, że nikt z nim nie konsultował możliwości przygotowania głosowania korespondencyjnego. - Zostaliśmy wytypowani, bo być może ktoś sobie pomyślał: "oni dadzą radę"? - zastanawia się samorządowiec. Dodał, że "w takiej mniejszej gminie cała procedura jest łatwiejsza do przeprowadzenia".
Jak głosować tradycyjnie i korespondencyjnie? Wybory prezydenckie 2020
By oddać ważny głos korespondencyjnie, należy wypełnić kartę do głosowania, wstawiając znak "X" w kratce obok nazwiska wybranego kandydata. Potem wyborca musi zapakować kartę do głosowania i umieścić ją w oznaczonej kopercie na kartę do głosowania i ją zakleić.
Następnie wyborca musi wypełnić oświadczenia o tajnym i osobistym oddaniu głosu, które należy umieścić w kopercie zwrotnej. Wystarczy zakleić i wpisać numer oraz adres komisji wyborczej. Taki pakiet powinien trafić do nadawczej skrzynki Poczty Polskiej na terenie gminy, w której zlokalizowana jest wyznaczona obwodowa komisja wyborcza lub do urzędu gminy.
Uwaga: czas na wysłanie pakietu wyborczego minął 26 czerwca. Jednak jest jeszcze jedno wyjście. Wypełniony pakiet można zanieść w dniu wyborów do obwodowej komisji wyborczej, w obwodzie głosowania właściwym dla swojego spisu wyborców.