Wybory prezydenckie 2020. Kluczowy tydzień w Sejmie. Co nas czeka?
Koronawirus sprawił, że nadal nie wiemy, czy wybory odbędą się w terminie, do którego dąży PiS i Jarosław Kaczyński. Wszystko rozstrzygnie się w najbliższych dniach.
- Jest zbyt mało dni, by przeprowadzić wybory. Musiałby nastąpić cud, by do nich doprowadzić - powtórzył szef Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak. W rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" stwierdził, że najlepszym wyjściem byłoby wprowadzenie stanu nadzwyczajnego oraz przeprowadzenie wyborów w późniejszym terminie. Takiego rozwiązania domaga się też opozycja, oskarżając obóz PiS o łamanie standardów demokratycznych podczas przygotowań wyborów korespondencyjnych.
Zanim dojdzie do kluczowego głosowania nad projektem pracować będą nadal senatorzy.
Wybory prezydenckie 2020. Burzliwy tydzień w Sejmie. Co nas czeka?
- 4 maja - poniedziałek - prace w komisjach Senatu nad projektem PiS ws. głosowania korespondencyjnego
- 5 maja - wtorek - posiedzenia Sejmu i Senatu
- 6 maja - środa - prawdopodobne głosowanie w Senacie
- 6 lub 7 maja - środa lub czwartek - spodziewane głosowanie w Sejmie
Najważniejsze będzie zachowanie posłów Porozumienia Jarosława Gowina, a ostatnie doniesienia z tego ugrupowania mówią, że większość posłów zagłosuje "przeciw" projektowi PiS. To oznaczałoby przesunięcie wyborów, ale przede wszystkim duży wstrząs na scenie politycznej.
Wybory prezydenckie 2020. Jeśli Jarosław Kaczyński wygra głosowanie?
Gdyby jednak tak się nie stało i PiS przeciągnie na swoją stronę część ludzi Gowina, to wcale nie oznacza wyborów 10 maja i ciszy w najbliższą sobotę. W ustawie politycy PiS wprowadzili bowiem zapis, który zezwala, aby to marszałek Sejmu zmienił datę wyborów, ale musi uwzględnić przy tym terminy określone w konstytucji.
To scenariusz oczekiwany w obozie liczącego na reelekcję prezydenta Andrzeja Dudy, czyli wybory nie w najbliższą niedzielę, ale wciąż w maju - podczas pandemii koronawirusa. Jeśli PiS uda się przeforsować swój projekt, w grę wchodzą dwa możliwe weekendy:
- 17 maja - niedziela
- 22, 23, 24 maja - piątek, sobota lub niedziela.
W tym drugim przypadku nieoficjalne doniesienia mówią o piątku lub sobocie, bo w ostatnim pakiecie ustaw dotyczącym tzw. tarczy antykryzysowej premier zyskał prawo ustalenia dodatkowego dnia wolnego od pracy w czasie epidemii lub stanu epidemicznego.
Wybory 2020. Sondaże z bojkotem w tle
Jeśli wybory prezydenckie odbędą się w maju, Andrzej Duda może liczyć na nawet 63 proc. głosów - wynika z najnowszego sondażu Ipsos dla Oko.press. Na drugim miejscu znalazł się w nim Szymon Hołownia, którego popiera 11 proc. osób deklarujących udział w wyborach. Najniższy wynik ma Małgorzata Kidawa-Błońska.
6 na 10 badanych, którzy zapowiedzieli udział w wyborach korespondencyjnych, to osoby popierające Prawo i Sprawiedliwość. Możliwe, że to właśnie z tego wynika tak ogromna przewaga urzędującego prezydenta oraz tak niski wynik Kidawy-Błońskiej, której wyborcy zamierzają zbojkotować głosowanie.
Koronawirus w Polsce i na świecie. Mapa
W internecie dostępna jest mapa, która pokazuje, jaka jest skala problemu i dokąd dotarł wirus.
Źródła: TVN24, polskatimes.pl, WP
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl