W PO już potwierdzają. Tusk wybrał. Szykuje się wielki powrót

- Rozmowy są tak zaawansowane, że właściwie wszystkie personalia są już przemyślane i przygotowane przez premiera Donalda Tuska - mówi WP sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński. Z kolei Krzysztof Gawkowski ocenia, że w sprawach personalnych i programowych do wynegocjowania zostało jeszcze około dziesięciu procent puli. KO zdecyduje o obsadzie MSZ i walczy z Lewicą o MEiN.

Donald Tusk miał już podjąć większość decyzji ws. przyszłego rządu - dowiaduje się WP
Donald Tusk miał już podjąć większość decyzji ws. przyszłego rządu - dowiaduje się WP
Źródło zdjęć: © PAP | Darek Delmanowicz
Patryk Michalski

- W piątek przedstawimy umowę koalicyjną, potem pan premier Donald Tusk będzie przedstawiał kwestie personalne w swoim gabinecie. Następnie wybierzemy marszałka i prezydium Sejmu i będziemy czekać aż przyjdzie drugi krok konstytucyjny i Polska wreszcie doczeka się normalnego premiera - tak Marcin Kierwiński mówi o planach nowej większości na najbliższe dni.

Sekretarz generalny PO dopytywany przez WP o personalia w przyszłym rządzie Donalda Tuska nie chce mówić o konkretnych nazwiskach, ale ujawnia, że niemal wszystkie są już gotowe. - Rozmowy są tak zaawansowane, że właściwie wszystkie personalia są już przemyślane i przygotowane przez pana premiera Donalda Tuska - mówi Kierwiński.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Mocna krytyka pod adresem Dudy. Wymienił 3 argumenty broniące prezydenta

O zaawansowanych negocjacjach mówi WP również Krzysztof Gawkowski. Jednak szef klubu Lewicy podkreśla, że nie wszystko jest gotowe. - W sprawach programowych i personalnych brakuje około dziesięciu procent ustaleń. Dotyczą one podziału obszarów, które biorą partie, bo to nie jest do końca zamknięte - mówi Gawkowski. Choć on sam nie chce tego przyznać, to jest typowany na wicepremiera i ministra cyfryzacji.

Walka o MSZ i resort edukacji

- Nie powiem, co zostało przypisane Lewicy, ale mogę powiedzieć, o co walczymy. Od początku walczyliśmy o edukację, rozwój technologiczny, sprawy dotyczące polityki społecznej i budownictwo. To położyliśmy na stole, a jak będą już rozstrzygnięcia, to o tym powiemy - dodaje Gawkowski.

Z informacji Wirtualnej Polski wynika, że obecnie najbardziej intensywne negocjacje dotyczą nie tylko Ministerstwa Edukacji i Nauki, co przyznał w poniedziałek Donald Tusk, ale również resortu spraw zagranicznych. - Będziemy zabiegali o MSZ i uważam, że na 99 proc. resort zostanie przy nas - mówi nam ważny polityk PO. Z informacji WP wynika, że koalicja przesądziła, że MSZ obsadzi Koalicja Obywatelska.

W tej sprawie nie odpuszcza jednak Trzecia Droga, a konkretnie Polska 2050. W grze jest m.in. nazwisko Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz. Ostatecznie sprawę mają rozstrzygnąć liderzy podczas czwartkowych rozmów. Lewica chce, by Przemysława Czarnka zastąpiła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ale negocjacje w jej sprawie wciąż trwają.

Kolejne nazwiska na giełdzie

Według obecnego stanu negocjacji PO ma obsadzić m.in. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Sprawiedliwości, Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Finansów oraz Ministerstwo Kultury. Jak podała "GW", w dyskusji o następcy Piotra Glińskiego padło nazwisko Bartłomieja Sienkiewicza, byłego szefa MSWiA, który w resorcie kultury mógłby być odpowiedzialny za przeprowadzenie szybkich zmian w TVP.

PSL ma objąć resort obrony z wicepremierem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem na czele, ministerstwo infrastruktury oraz rolnictwa. Poseł PSL Zbigniew Ziejewski w rozmowie z Justyną Dobrosz-Oracz z "Gazety Wyborczej" przyznał, że jest w grze jako kandydat na ministra rolnictwa, choć kandydatów w PSL jest kilku.

Patryk Michalski, dziennikarz Wirtualnej Polski

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1824)