Trwa ładowanie...

Zdecydowany ruch Ukrainy. Idą w ślady Rosjan? "Duże problemy"

- Wolałbym mieć zmotywowanego więźnia ochotnika niż osobę złapaną na ulicy czy wyciągniętą siłą z domu i zmuszoną do służby w wojsku - mówi w rozmowie z Wirtualną Polską płk rez. Piotr Lewandowski. Kijów ogłosił, że ponad 3 tys. skazanych zwolnionych warunkowo z więzień przystąpiło do służby w Siłach Zbrojnych Ukrainy i znajduje się już w jednostkach wojskowych.

Więźniowie kolonii karnej w obwodzie dniepropietrowskim w Ukrainie Więźniowie kolonii karnej w obwodzie dniepropietrowskim w Ukrainie Źródło: East News
d3b0nws
d3b0nws

W wiejskiej kolonii karnej na południowym wschodzie Ukrainy w obwodzie dniepropietrowskim kilku skazańców stoi za drutem kolczastym. Słuchają werbownika do armii, który oferuje im szansę na zwolnienie warunkowe. W zamian muszą chwycić za broń i ruszyć na front, by stawić czoła Rosjanom.

3 tys. skazanych trafi na front

- Możesz położyć temu kres i zacząć nowe życie - powiedział rekruter, członek ochotniczego batalionu szturmowego. Jego słowa cytują dziennikarze AP. - Najważniejsza jest twoja wola, ponieważ zamierzasz bronić ojczyzny. Nie osiągniesz sukcesu w 50 proc., musisz dać z siebie 100 proc., a nawet 150 proc. - dodaje wojskowy.

We wtorek Biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy podało, że ponad 3 tys. skazanych zwolnionych warunkowo z więzień przystąpiło do służby w Siłach Zbrojnych Ukrainy i znajduje się już w jednostkach wojskowych.

Ukraińscy więźniowie wcielani do wojska East News
Ukraińscy więźniowie wcielani do wojskaŹródło: East News, fot: Evgeniy Maloletka

Stało się to po zatwierdzeniu przez parlament ustawy w sprawie mobilizacji, którą 17 maja podpisał prezydent Wołodymyr Zełenski. Prawo zwolnienia z odbywania wyroku, by wstąpić do armii, nie będzie przysługiwało osobom karanym za umyślne zabójstwa dwóch lub więcej osób, pedofilię, gwałt, napaść na tle seksualnymkorupcję oraz skazanym za przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu państwa.

Nie dotyczy również skazanych, którzy przed wyrokami pełnili wysokie stanowiska państwowe, m.in. ministrów i deputowanych, oraz osób skazanych za produkcję, rozpowszechnianie albo posiadanie narkotyków.

d3b0nws

Chcą być bohaterami

Według szacunków Ministerstwa Sprawiedliwości Ukrainy potencjalnie około 27 tys. więźniów mogłoby kwalifikować się do nowego programu.

Ukraińska wiceminister sprawiedliwości Ołena Wysocka powiedziała, że duża część motywacji bierze się z tego, że więźniowie "chcą wrócić do domu jako bohaterowie, a nie jako byli więźniowie".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Brawurowe uderzenie z zaskoczenia. Rosjanie aż skakali do rzeki

Chętnych nie brakuje. Ernest Wolwach ma 27 lat. Odsiaduje 2-letni wyrok za rozbój. Pracuje w kuchni. Nakłada jedzenie do blaszanych misek. - To głupota siedzieć tu i nic nie robić - mówi w rozmowie z AP i dodaje, że od początku wojny chciał "zrobić coś dla Ukrainy i mieć okazję zaciągnąć się do wojska".

d3b0nws

- Postanowiłem zapisać się do Ukraińskiej Armii Ochotniczej, ponieważ mam rodzinę w domu, dzieci, rodziców - powiedział 29-latek, przekrzykując odgłosy strzelaniny na strzelnicy. - Będę bardziej przydatny na wojnie - dodał.

Więźniowie kolonii karnej w obwodzie dniepropietrowskim w Ukrainie East News
Więźniowie kolonii karnej w obwodzie dniepropietrowskim w Ukrainie Źródło: East News

Ukraina ma problem z mobilizacją

- Te działania świadczą o dużych problemach, jeśli chodzi o mobilizację mężczyzn - mówi płk rez. Piotr Lewandowski, uczestnik misji: Liban, Irak, Afganistan. Obecnie instruktor i wykładowca w Centrum Szkolenia WOT. - Ukraina potrzebuje uzupełnić straty, aczkolwiek mówią także o utworzeniu 10 nowych brygad. To potwierdza, że problemy z mobilizacją są poważne. Jednak sam fakt wcielenia więźniów nie wpłynie negatywnie na zdolności sił zbrojnych. Wręcz przeciwnie - dodaje.

d3b0nws

- Wolałbym mieć zmotywowanego więźnia ochotnika niż osobę złapaną na ulicy czy wyciągniętą siłą z domu i zmuszoną do służby w wojsku - zaznacza wojskowy.

Płk Piotr Lewandowski, wykładowca Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej PAP
Płk Piotr Lewandowski, wykładowca Centrum Szkolenia Wojsk Obrony TerytorialnejŹródło: PAP, fot: Tytus Żmijewski

Ukraina ma problem od dawna. Straż Graniczna codziennie informuje o przypadkach próby ucieczki z kraju. Tylko w ciągu jednego dnia zatrzymano aż 100 mężczyzn.

W kraju głośno jest o śledztwie prowadzonym w sprawie rozkazów wydawanych przez gen. Jurija Sodola, który został nazwany "rzeźnikiem". Żołnierze w przerażających relacjach twierdzą, że "Sodol nie cenił personelu. Ani oficerów, ani żołnierzy", a z powodu jego absurdalnych rozkazów "ginęły dziesiątki, jeśli nie setki żołnierzy".

Kolejnym problemem Kijowa jest fakt, że poza granice kraju wyjechało ok. 800 tys. mężczyzn w wieku poborowym. W połowie maja weszła w życie ustawa blokująca świadczenie usług konsularnych dla mężczyzn w wieku od 18 do 65 lat. Bez aktualnego wpisu do Wojskowej Komendy Uzupełnień nie będą oni mogli np. złożyć wniosku o paszport czy nawet zmienić stanu cywilnego.

System rekrutacji znacznie różni się od rosyjskiego

Płk Lewandowski przyznaje, że Ukraina "zdecydowanie zbyt późno" podjęła decyzję o powołaniu skazanych do armii.

d3b0nws

- Przyczyny były niemerytoryczne tylko PR-owe - tłumaczy. - Druga strona z pewnością wykorzysta to do rozprzestrzeniania informacji, że Ukraińcy będą wysyłać przestępców do walki. Rosjanie wykorzystają to, jednocześnie ignorując fakt, że oni robią to w dużo bardziej drastyczny sposób - podkreśla ekspert.

- W przypadku zasad mobilizacji więźniów w Ukrainie należy podkreślić, że nie są to osoby wyciągane siłowo z kolonii karnych. W Ukrainie te wnioski są rozpatrywane przez sąd i dotyczą określonej grupy przestępstw. Pojawiły się informacje, że będą odpuszczone osoby, które odsiadują kary za nieumyślne zabójstwo, ale kluczowe jest to, że nie ma intencjonalności czynu - podkreśla płk Lewandowski.

Dla porównania nieistniejąca już grupa Wagnera rekrutowała do swojej jednostki najbardziej okrutnych i przerażających przestępców - często skazanych za wielokrotne gwałty, zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem, uzależnionych od narkotyków czy alkoholu.

W połowie marca rosyjska Duma Państwowa przyjęła w trzecim i ostatnim czytaniu dwa projekty ustaw, które pozwolą zwolnić więźniów z odbywania kary za wyroki pod warunkiem zawarcia umowy z rosyjskim ministerstwem obrony. Na front trafią tysiące przestępców, w tym gwałcicieli.

Oddziały Storm-V i Storm-Z

Kijów podkreśla, że istotą programu rekrutacji więźniów jest ich integracja z regularnymi jednostkami. Kreml z kolei najczęściej lokował skazanych w tzw. oddziałach Storm-V i Storm-Z. Brytyjski wywiad stwierdził, że rosyjscy dowódcy często karzą żołnierzy nadużywających narkotyków i alkoholu, zmuszając ich do walki w oddziałach Sztorm-Z, które powołano w kwietniu 2023 r.

d3b0nws

Jednostki Storm-V powstały po 24 czerwca tego samego roku, kiedy to sam rosyjski dyktator Władimir Putin podpisał nowe prawo, umożliwiające skazanym podpisanie kontraktu z MON na sześć miesięcy. Po powrocie - o ile nie zginęli - dostawali obiecane uniewinnienie. Tylko od stycznia do października 2023 roku do jednostek miało zostać włączonych ok. 54 tys. skazanych. Żołnierze z oddziałów Z i V regularnie uczestniczyli także w mięsnych atakach.

Mateusz Czmiel, dziennikarz Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3b0nws
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli. Dlatego, w poczuciu odpowiedzialności za ochronę przed dezinformacją, zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d3b0nws
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj