Erdogan spotkał się z Putinem. Złożył propozycję [RELACJA NA ŻYWO]
Wojna w Ukrainie trwa. Środa to 861. dzień rosyjskiej inwazji. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan na spotkaniu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem przekonywał, że możliwy jest "sprawiedliwy pokój w wojnie Rosji z Ukrainą", który mógłby zadowolić obie strony. Dodał, że Turcja jest gotowa położyć podwaliny pod konsensus, organizując mediacje między krajami. Początkiem negocjacji miałoby być zawieszenie broni. Przywódcy spotkali się w Astanie, stolicy Kazachstanu, gdzie odbywa się 24. Szczyt Głów Państw Szanghajskiej Organizacji Współpracy. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.
- Węgry chcą podpisać z Ukrainą szerokie porozumienie o współpracy i uważają, że zawieszenie broni przez Ukrainę w wojnie z Rosją mogłoby przyspieszyć negocjacje pokojowe - oświadczył we wtorek w Kijowie węgierski premier Viktor Orban. Nie wykluczył, że jego kraj weźmie udział w "modernizacji" gospodarki Ukrainy.
- Dmitrij Pieskow powiedział, że Kreml nie ma żadnych oczekiwań co do wizyty premiera Węgier Viktora Orbana w Kijowie. - Orban jest znany jako polityk, który wie, jak bardzo stanowczo bronić interesów swojego kraju - dodał Pieskow.
- Rosjanie twierdzą, że zintensyfikowały się ukraińskie ataki na Krym. W poniedziałek półwysep miał być zaatakowany aż dwa razy. We wtorek dowódca Sił Powietrznych Ukrainy generał Mykoła Ołeszczuk potwierdził, że ukraińskie lotnictwo zniszczyło skład amunicji.
Ukraina nie planuje obecnie wymiany Wadima Sziszimarina - pierwszego rosyjskiego żołnierza skazanego za zbrodnie wojenne po rozpoczęciu inwazji na pełną skalę - w ramach wymiany więźniów z Rosją - poinformowała Prokuratura Generalna.
Sąd w Kijowie skazał w maju 2022 roku 21-letniego sierżanta na dożywocie.
Według prokuratury, pod koniec lutego 2022 r. Sziszimarin zabił 62-letniego cywila w obwodzie sumskim. Wyrok więzienia został później skrócony do 15 lat.
Sojusz Północnoatlantycki wyśle do Kijowa swojego przedstawiciela, który będzie odpowiedzialny za koordynację politycznego i praktycznego wsparcia Ukrainy. Ma to związek z przejęciem przez NATO roli koordynatora pomocy dla Kijowa.
"Sojusznicy postanowili utworzyć stanowisko starszego cywilnego urzędnika NATO z siedzibą w Kijowie. Jego rolą będzie pomoc w koordynacji politycznego i praktycznego wsparcia Sojuszu, ponieważ oczekuje się, że NATO obejmie przywództwo w koordynacji i zapewnieniu pomocy w zakresie bezpieczeństwa oraz szkoleń dla Ukrainy. Więcej szczegółów zostanie ogłoszonych po nominacji" - przekazały PAP służby prasowe Sojuszu.
Prezydent Ukrainy spotkał się z Przewodniczącym 78. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ Dennisem Francisem. "Jest to pierwsza od blisko 30 lat wizyta Przewodniczącego Zgromadzenia Ogólnego w naszym kraju" - przekazał Zełenski w mediach społecznościowych.
W sieci pojawiły się zdjęcia i filmy z Doniecka. W okupowanym przez Rosjan mieście miało dojść do serii eksplozji.
1 lipca Ukraińcy z zastosowaniem dronów kamikadze uszkodzili dwie zasilające kombinat podstacje elektryczne, co doprowadziło do całkowitego zatrzymania pracy zakładu. OEMK znajduje się w pobliżu miasta Stary Oskoł w obwodzie biełgorodzkim.
"W wyniku przerwy w dostawie prądu wyłączyły się wszystkie elektryczne piece łukowe, w których zastygł metal. By je ponownie uruchomić, należy całkowicie wyczyścić te piece i zamienić elementy łukowe, co może potrwać kilka miesięcy" – napisał portal Suspilne za swoimi informatorami.
"Niektórzy pracownicy OEMK uważają, że trzeba będzie zamontować całkiem nowe piece. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że OEMK został zbudowany przez niemieckich specjalistów i przy użyciu niemieckiej technologii, prawdopodobnie trudno będzie wznowić działalność bez ich udziału" – wyjaśniły ukraińskie służby.
Atak dronów sił specjalnych Ukrainy unieruchomił ważny dla przemysłu obronnego Rosji Oskolski Kombinat Elektrometalurgiczny (OEMK), znany z produkcji wysokiej jakości stali – poinformowały w środę ukraińskie media z powołaniem na źródła w wywiadzie wojskowym HUR.
Przewodnicząca Rady Federacji (wyższej izby parlamentu Rosji) Walentina Matwijenko nakazała niezwłoczne wysłanie telegramu na 31. Doroczną Sesję ZP OBWE, która odbywa się w Bukareszcie (środa jest jej ostatnim dniem).
Będąca gospodarzem spotkania Rumunia odmówiła wydania wiz rosyjskiej i białoruskiej delegacji z powodu agresji na Ukrainę.
Jak pisze Radio Swoboda, Rosja nie uczestniczyła w sesjach ZP OBWE od 2022 r. W kwietniu Duma podjęła decyzję o wstrzymaniu składek wnoszonych do ZP OBWE za 2023 r.
Obie izby parlamentu Rosji przyjęły w środę oświadczenie o zawieszeniu udziału rosyjskiej delegacji w Zgromadzeniu Parlamentarnym OBWE – poinformowało Radio Swoboda (Radio Wolna Europa). Moskwa przestanie też płacić składki.
Jako przyczynę takiej decyzji podano "tendencyjne, dyskryminujące podejście, podwójne standardy oraz totalną rusofobię i brak gotowości do merytorycznej dyskusji" ze strony ZP OBWE.
W środę, ukraiński wywiad wojskowy przyznał, że pożar, który wybuchł na rosyjskim okręcie rakietowym Sierpuchow na Bałtyku w kwietniu, był rezultatem współpracy między HUR a Rosjanami, którzy zdecydowali się walczyć po stronie Ukrainy.
Wojska rosyjskie ostrzelały Chersoń - pisze agencja Ukrinform, powołując się na Chersońską Obwodową Administrację Wojskową.
"Rosyjskie wojsko otworzyło ogień w Chersoniu. W wyniku ataku rannych zostało dwóch obywateli przebywających na podwórzu domu" – czytamy. "58-latek doznał wstrząśnienia mózgu, urazów tułowia, ramion, nóg i możliwych uszkodzeń mózgu. U 85-letniej kobiety zdiagnozowano zaś stłuczenie, urazy przedramienia, rany po wybuchu i uszkodzenia mózgu" – dodano. Ranni są obecnie pod opieką lekarzy.
Zełenski zapewnił, że wszyscy poszkodowani otrzymali pomoc, a w usuwanie następstw ataku zaangażowane są wszystkie właściwe służby.
"Tylko dwie rzeczy mogą powstrzymać ten rosyjski terror - nowoczesne systemy obrony powietrznej i (większy - PAP) zasięg naszej broni. Świat może ochronić życie, ale wymaga to zdecydowania przywódców. Zdecydowania, które może i musi sprawić, że ochrona przed terrorem znów stanie się normą" – podkreślił Zełenski.
Do ataku na Dniepr doszło w godzinach porannych. Szef dniepropietrowskiej wojskowej administracji obwodowej Serhij Łysak informował wtedy, że do uderzenia na miasto siły rosyjskie zastosowały rakiety i drony.
Liczba zabitych w rosyjskim ataku na miasto Dniepr w środkowo-wschodniej Ukrainie wzrosła do pięciu, ranne zostały 34 osoby – poinformował w środę prezydent Wołodymyr Zełenski, ponownie apelując do świata o dostawy systemów obronnych.
"Dniepr. Znowu terrorystyczne ataki na nasze miasto. Obecnie wiadomo o pięciu zabitych. Wyrazy współczucia dla ich rodzin i bliskich. Trzydzieści cztery osoby zostały ranne, wśród nich jest dziecko" - przekazał w mediach społecznościowych.
Dwudniowy szczyt Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SzOW), politycznego sojuszu zrzeszającego Chiny, Rosję i część państw azjatyckich, rozpoczął się w środę w stolicy Kazachstanu, Astanie.
Na spotkanie przybyło kilkunastu przywódców, w tym Xi Jinping, Władimir Putin i Recep Tayyip Erdogan. Tegoroczny, 24. szczyt SzOW odbywa się pod hasłem "Wzmocnienie wielostronnego dialogu – dążenie do trwałego pokoju i rozwoju".
Kolumny czołgów, pojazdów opancerzonych i wyrzutni rakietowych przejechały przez Mińsk. Towarzyszył im przemarsz setek żołnierzy. Dziś reżim świętuje odzyskanie niepodległości. - Tysiące Białorusinów dzwonią do urzędów rejestracji i poboru do wojska i proszą o broń do ochrony granicy - powiedział białoruski dyktator Alaksandr Łukaszenka.
Państwa NATO zgodziły się przeznaczyć w przyszłym roku 40 mld euro na pomoc wojskową dla Ukrainy - powiedział agencji Reutera w środę jeden z zachodnioeuropejskich dyplomatów, tydzień przed szczytem Sojuszu Północnoatlantyckiego w Waszyngtonie.
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg poprosił państwa członkowskie o utrzymanie pomocy wojskowej dla Ukrainy na tym samym poziomie, co w poprzednich latach od początku inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 r. Daje to łącznie około 40 mld euro rocznie.
Przywódcy NATO podpiszą w tej sprawie zobowiązanie w przyszłym tygodniu w stolicy USA.
Siedemdziesiąt pięć lat temu 12 krajów podpisało Traktat Północnoatlantycki w Waszyngtonie, aby zapewnić sobie zbiorową obronę w nieprzewidywalnym świecie. W tym roku 32 sojuszników w NATO spotka się ponownie w Waszyngtonie, aby podjąć kluczowe decyzje dotyczące tego, jak nadal chronić miliard swoich obywateli.
Na spotkaniu w przyszłym tygodniu przywódcy NATO omówią szeroki zakres problemów, z którymi boryka się Sojusz, i zapewnią, że NATO pozostanie gotowe do reagowania na każde wyzwanie.
"Na szczycie w Waszyngtonie po raz kolejny zademonstrujemy jedność i siłę NATO, wspierając Ukrainę i dbając o bezpieczeństwo wszystkich naszych ludzi i wartości" - powiedział wcześniej Stoltenberg.
Ukrainka uchwyciła swoim telefonem moment, na którym widać upadek rosyjskiej rakiety na centrum handlowe w Dnieprze. Władze informują o czterech ofiarach. 34 osoby zostały ranne, z czego dwie są w stanie ciężkim.
Rosyjskie ministerstwo obrony opublikowało nagranie przedstawiające moment ataku ukraińskich dronów morskich na bazę w Noworosyjsku. W nocy ukraińskie drony morskie zaatakowały miejsce, w którym Putin schronił resztki Floty Czarnomorskiej ewakuowanej z Krymu. Rosjanie twierdzą, że zniszczono wszystkie bezzałogowce. Z powodu ataku przez kilka godzin zamknięte były plaże, a władze apelowały, by się do nich nie zbliżać. Po południu zakaz został odwołany. Od rozpoczęcia inwazji na pełną skalę Rosja straciła około 1/3 Floty Czarnomorskiej.
Gdy premier Węgier Viktor Orban składał wizytę w Kijowie, szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto odbył rozmowę telefoniczną ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem – podkreśla w środę węgierski dziennik "Nepszava".
We wtorek, dzień po przejęciu przez Węgry prezydencji w Radzie UE, Orban udał się do Kijowa. Była to pierwsza podróż wysokiego rangą węgierskiego polityka do ukraińskiej stolicy od początku pełnowymiarowej inwazji rosyjskiej w lutym 2022 roku.
Stanowiska Budapesztu i Kijowa w sprawie wojny i pokoju pozostają podzielone – napisał węgierski dziennik w tekście "Wizyta w Kijowie, telefon do Moskwy". "Od wybuchu wojny Węgry są jedynym państwem członkowskim UE, które blokuje pomoc dla Ukrainy i jedynym, które utrzymuje serdeczne stosunki z Rosją" – przypomniała "Nepszava".
Gazeta podkreśla, że we wtorek miała miejsce rozmowa telefoniczna Szijjarto z Ławrowem. Według oświadczenia MSZ Rosji, przywołanego przez dziennik, odbyła się ona z inicjatywy strony węgierskiej. "Nepszava" ocenia, że telefon do Moskwy w dniu wizyty Orbana w Kijowie nie był przypadkowy.
Atak rosyjskich hakerów na węgierskie MSZ z 2021 roku nie przeszkodził temu, aby Budapeszt reprezentował rosyjskie interesy w UE – skonkludował dziennik.
Rząd Orbana jest krytykowany przez sojuszników za utrzymywanie bliskich kontaktów z Kremlem. Budapeszt stale podkreśla, że chce rozwijać współpracę z Moskwą w obszarach nieobjętych sankcjami, w tym w sektorze energetycznym, gdyż Węgry są uzależnione od rosyjskich surowców.
Orban przyznał w rozmowie z proputinowskim dziennikarzem, że Zełenski nie popiera jego "planu pokojowego". Viktor Orban miał zaproponować Zełenskiemu natychmiastowe zawieszenie broni na obecnej linii frontu, co rzekomo miałoby przyśpieszyć rozmowy pokojowe.
Trzy osoby zginęły, a 18 odniosło obrażenia po rosyjskim ataku na miasto Dniepr w środkowo-wschodniej Ukrainie – poinformował w środę szef dniepropietrowskiej wojskowej administracji obwodowej Serhij Łysak.
Do uderzenia na miasto siły rosyjskie zastosowały rakiety i drony.
"Zginęły trzy osoby. Wstępnie 18 osób zostało rannych. Wśród nich jest 14-letnia dziewczynka" – podał Łysak na Telegramie.
Szef władz obwodowych poinformował, że w wyniku ataku doszło do kilku pożarów. Zniszczeniu uległy także budynki, część mieszkańców ewakuowano – przekazał Łysak w dołączonym do wpisu nagraniu wideo.