Orban w Kijowie. Rosja zabrała głos

Dmitrij Pieskow powiedział, że Kreml nie ma żadnych oczekiwań co do wizyty premiera Węgier Viktora Orbana w Kijowie. - Orban jest znany jako polityk, który wie, jak bardzo stanowczo bronić interesów swojego kraju - dodał Pieskow.

Orban w Kijowie. Rosja zabrała głos
Orban w Kijowie. Rosja zabrała głos
Źródło zdjęć: © Getty Images,
Kamila Gurgul

Victor Orban pojawił się niespodziewanie w Kijowie. Jest to pierwsza wizyta węgierskiego przywódcy w Ukrainie od wybuchu pełnoskalowej wojny. "Premier Viktor Orban przybył dziś rano do Kijowa, aby omówić pokój w Europie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim" - poinformował rzecznik węgierskiego rządu Zoltan Kovacs.

"Rozmowy skupią się na możliwościach osiągnięcia pokoju, a także na bieżących kwestiach w węgiersko-ukraińskich stosunkach dwustronnych" - dodał Kovacs.

Rosja zabiera głos

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow został zapytany o wizytę Orbana w Ukrainie przez dziennikarzy. - Nie spodziewamy się niczego i prawdopodobnie nie do nas należy komentowanie tej sprawy - odparł.

- Oczywiste jest, że Węgry, które objęły przewodnictwo w UE, muszą spełniać swoje funkcje. Dlatego w tym przypadku przede wszystkim będą wypełniane obowiązki związane z uwzględnieniem interesów Brukseli, a nie narodowych - dodał rzecznik Kremla.

Pieskow podkreślił jednak, że "Orban jest znany jako polityk, który wie, jak bardzo stanowczo bronić interesów swojego kraju".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czeski "Wampir" w akcji na froncie. "Rosjanie zapłacą krwią"

Spięcie na linii Budapeszt-Kijów

Agencja Reutera napisała, że Orban, najbliższy sojusznik Władimira Putina wśród przywódców UE, od początku rosyjskiej inwazji w lutym 2022 roku wielokrotnie sprzeciwiał się wielu unijnym inicjatywom mającym na celu wsparcie Ukrainy w jej obronie przed agresją Moskwy.

Problemem w relacjach Węgier z Ukrainą od lat pozostaje kwestia ok. 100-tysięcznej mniejszości węgierskiej na ukraińskim Zakarpaciu. Budapeszt żąda, aby Kijów przywrócił zapisy sprzed 2017 roku, czyli sprzed wejścia w życia ustawy oświatowej, która zdaniem rządu Orbana uderza w węgierską mniejszość. Ponadto w 2012 roku język węgierski stracił status języka regionalnego na Zakarpaciu.

Źródło: Ria Novosti, PAP, WP Wiadomości

Czytaj także:

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Wyłączono komentarze

Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli. Dlatego, w poczuciu odpowiedzialności za ochronę przed dezinformacją, zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski