Trwa ładowanie...

Orban obiecuje ws. Ukrainy. "Nie będziemy blokować NATO"

Viktor Orban oświadczył, że Węgry nie będą blokować decyzji NATO w sprawie Ukrainy, które popierają inne państwa członkowskie. - Ale też nie chcemy w nich uczestniczyć - dodał szef węgierskiego rządu.

Orban obiecuje ws. Ukrainy. "Nie będziemy blokować NATO"Orban obiecuje ws. Ukrainy. "Nie będziemy blokować NATO"Źródło: PAP, fot: ZOLTAN MATHE
d4aqvlc
d4aqvlc

Orban wystąpił w środę na wspólnej konferencji prasowej z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Premier Węgier powiedział, że stanowisko jego rządu w sprawie wojny Rosji z Ukrainą różni się od stanowiska pozostałych państw członkowskich.

- Musimy przyznać, że Węgry nie są w stanie zmienić opinii (większości państw NATO - przyp. red.). Dlatego jasno powiedzieliśmy, że nie chcemy blokować żadnych decyzji - stwierdził premier, dodając, że jego kraj wypełnia wszystkie zobowiązania podjęte wobec Sojuszu.

Pod koniec maja Orban stwierdził, że Węgry muszą przedefiniować swoją rolę w NATO. - Pracujemy nad tym, jak możemy funkcjonować jako członek NATO, nie biorąc udziału w działaniach Sojuszu poza jego terytorium - mówił w wywiadzie dla węgierskiego radia publicznego.

d4aqvlc

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: "Kilometrówki" Czarneckiego. "Mam nadzieję, że nie kupił pan kabrioletu"

Węgry nie będą szkolić ukraińskich żołnierzy

- Premier Węgier dał jasno do zrozumienia, że jego kraj nie chce uczestniczyć w wysiłkach NATO na Ukrainie - powiedział w środę Stoltenberg, który przybył do Budapesztu po spotkaniu Bukareszteńskiej Dziewiątki w Rydze. Norweg potwierdził, że uczestnictwo w misjach poza terytorium Sojuszu jest dobrowolne.

Sekretarz generalny NATO wyraził nadzieję, że wkrótce uda się osiągnąć porozumienie w sprawie szkolenia ukraińskich żołnierzy i wsparcia finansowego dla Kijowa. - Węgry nie będą jednak uczestniczyć w tych przedsięwzięciach - dodał Stoltenberg.

d4aqvlc

W ostatnim czasie Węgry zajęły odmienne stanowisko w sprawie wzmocnienia roli koordynacyjnej NATO w transferze broni na Ukrainę i szkoleniu ukraińskich żołnierzy. - Propozycja NATO w tej sprawie to przekraczanie czerwonych linii, które Sojusz sam wyznaczył na początku wojny rosyjsko-ukraińskiej = ocenił w wywiadzie dla portalu Index minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto, nazywając plany pomocy Ukrainie "szaloną misją".

Rząd Orbana, który od dawna krytykuje udzielanie przez Zachód pomocy militarnej Kijowowi, do początku lutego blokował unijną pomoc finansową dla Ukrainy w wysokości 50 mld euro. Budapeszt występuje również przeciwko integracji Ukrainy z NATO i UE, sprzeciwiając się - bez formalnego blokowania - rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych Brukseli z Kijowem. Ponadto przez miesiące Węgry blokowały przystąpienie Finlandii i Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

d4aqvlc

Przeczytaj również:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4aqvlc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d4aqvlc
Więcej tematów